Ateşkes İlan Edildi

Dört ülkenin liderlerinin yaptığı görüşmelerin ardından Ukrayna’da 15 Şubat’ta başlamak üzere ateşkes ilan edildi.

Vladimir Putin shakes hands with Angela Merkel as Francois Hollande stands nearby during a meeting on resolving the Ukrainian crisis in Minsk
Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna’nın yaptığı görüşmeler sonuç verdi.

Görüşmede ağır silahların kaldırılmasına ve tüm mahkumların serbest bırakılmasına karar verildi.

Ukraynalı ayrılıkçıların da kabul ettiği anlaşmayla ateşkesin 15 Şubat’ta başlamasına karar verilirken, yıl sonuna kadar Ukrayna’nın uluslararası sınırları kontrol etmesinde de uzlaşıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Birçok konuda anlaşma sağladık. Ukrayna Temas Grubu temsilcileri, Minsk mutabakatlarının uygulanması için birtakım önlemler alınmasını öngören anlaşmayı imzaladı. Öncelikle 15 Şubat 2015 saat 00.00’dan itibaren ateşkes, ağır silahların çekilmesi ve silahlı birliklerin geri çekileceği sınır hattı konusunda anlaşma sağladık” açıklamasını yaptı.
‘ANAYASA REFORMU YAPILACAK’

Putin konuşmasına, “Kiev, ağır silahlarını bugün için ulaştığı sınırın gerisine çekecek. Donetsk ve Lugansk ise 19 Eylül’de üzerinde anlaşma sağlanan sınırların gerisine çekecek” ifadeleriyle devam etti. Rus lider, “Donbass’ta yaşayan nüfusun çıkarlarını gözetecek bir anayasa reformu yapılacak” diye de ekledi.
‘KİEV’İN DONBASS İLE DOĞRUDAN DİYALOĞU REDDETMESİ GÖRÜŞMELERİ UZATTI’

Putin ayrıca, ‘Görüşmeler, Kievli yetkililerin Donetsk ve Lugansklı yetkililerle doğrudan diyaloga geçmeyi reddetmesi nedeniyle bu kadar uzadı” vurgusunu da yaptı.

‘TARAFLARIN İTİDALLİ DAVRANACAĞINI UMUYORUZ’

Rusya Devlet Başkanı, “Ukrayna’daki tarafları, akan kanı durdurmaya ve reel siyasi diyalog sürecine geçmeye bir kez daha çağırıyorum. Normandiya Dörtlüsü olarak, tam ateşkes sağlanıncaya kadar Ukrayna’daki tarafların itidalli davranacağını umuyoruz” ifadelerini de kullandı.

18 Comments