Audi’nin CEO’su Emisyon Manipülasyonu Kapsamında Gözaltında

Pazartesi günü Alman yetkililer, Volkswagen’in Audi birim müdürü Rupert Stadler’i, emisyon kontrollerinin manipüle edilmesine yönelik bir soruşturmanın parçası olarak gözaltına aldı.

Söz konusu olay için geçen hafta,  Münih savcılarının dolandırıcılık ve dolaylı yolsuzluklar ile ilgili belgeleri inceleyen yöneticileri soruşturması emrini verdi.

Şirket bir açıklamada, “Audi CEO’su Rupert Stadler bu sabah ggözaltına alındı” dedi. Kısa bir süre sonra, bir yargıcın savcının talebi üzerine muhtemel suçlamalardan dolayı, Stadler gözaltında tutulması emrini verdiğini söyledi.

Şirket, devam eden soruşturma nedeniyle daha fazla yorumda bulunamayacağını, ancak “masumiyet karinesinin  Stadler içindevam ettiğini” vurguladı.

Alman haber ajansı dpa, savcıların adaletten kaçmaya çalışacak korkular nedeniyle Stadler’in tutuklanmasına karar verdiklerini belirtti.. Audi’nin motor geliştirme ünitesinin eski bir başkanı da gözaltında bulunuyor.

Volkswagen, ABD’deki iddialara la ilgili suçlu bulundu ve eski CEO Martin Winterkorn’un da aralarında bulunduğu dokuz yöneticinin orada suçlandığını açıkladı. İki kşi şu ana kadar hapis cezasına çarptırıldı; Winterkorn ve diğerleri Almanya’da kaldı ve iade edilmeleri olası değil.

Audi geçen hafta yaptığı açıklamada, soruşturmada “yetkililerle işbirliği” yapıldığını söyledi.

Volkswagen hisseleri Frankfurt ticaretinde 157.66 Euro düşüşle yüzde 2,1 oldu.

12 Comments