Avakado Zayıflatıyor mu

 61 kilolu erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, düşük kalorili diyetin bir parçası olarak günde 200 gramlık avokado alımının, 30 gram karışık diyetsel yağ gibi ikame edildiğinde kilo kaybını bozmadığı sonucuna varıldı.

Tereyağı veya margarin yerine avokado püre kullanmak, kaloriyi azaltmaya yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri alımını artırabiliyor.

Tipik bir avokado 30 gram yağ içeriyor, ancak bu yağın 20 gramı yararlı tekli doymamış yağlardır. Tekli doymamış yağlar, doymuş yağlara kıyasla bazal metabolizma hızını artırmaya yardımcı oluyor.

Avokado besin açısından yoğundur ve iyi bir K vitamini, C vitamini, B6 vitamini, bakır ve folat kaynağı olarak biliniyor. Bunlarda iyi bir diyet lifi kaynağı. Ettinger çeşidinin taze avokado meyvesinin toplam diyet lifi içeriği 5.2 g / 100 g’dır. Bunun yaklaşık olarak% 75’i çözünmez lif ve% 25 çözünür liftir. Lif alımı vücut ağırlığı ve vücut yağı ile ters ilişkilidir,yanı zayıflatma özelliği vardır.

Avokado, proteinli gıda yapan dokuz temel amino asit içerir. Hayvansal proteini bitkisel proteinle değiştirmek, kilo   kaybetmemize yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, yağsız avokado posası ile beslenen farelerde vücut ağırlığının yanı sıra gıda alımının da azaldığını keşfettiler. Çalışmadan elde edilen veriler avokadoda iştahı kesme özeliğinin olduğunu gösterdi.

Başka bir çalışmada, otuz üç gün boyunca günde sadece 1 avokado  ortalama yüzde 24 oranında kaloriyi, aynı zamanda yağı oranını da yüzde 54 artırdı, ancak aynı zamanda ortalama 1 kg  ağırlık kaybına yol açtı.

109 Comments