Avrupa Konseyi’nden Fransa’ya Nefret Uyarısı

_68965893_68965892Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks tarafından kaleme alınan raporda, “ayırımcılık ve nefret söyleminin Fransa’da artış gösterdiği” uyarısı yapıldı.

Raporda, Fransa’da konu ile ilgili ileri düzeydeki yasalara ve alınan önlemlere rağmen ayırımcılık ve nefret söyleminin artışına karşı sistemli bir mücadelenin derhal başlatılması istendi.

Fransa’ya 22-26 Eylül tarihleri arasında yapılan ziyaretle ilgili kaleme alınan Avrupa Konseyi raporunda, özellikle göçmenlere, Romanlara ve özürlü kişilere yönelik ayırımcı ve hoşgörüsüzlük içeren davranış ve politikalar eleştirildi.

Fransa’da Müslümanlara, Yahudilere ve eşcinsellere yönelik saldırıların arttığı uyarısı yapılan raporda şu ifadeler yer aldı:

“Yahudilere yönelik saldırılar 2014 yılının ilk yarısında iki misli arttı ve bu ülkeden İsrail’e giden Yahudilerin sayısı 2012 yılına göre üç kat yükseldi. Müslümanlara yönelik saldırılar yine artış gösteriyor ve bu saldırıların yüzde 80’i Müslüman kadınları hedef alıyor. Gün aşırı eşcinsellere yönelik saldırılar endişe kaynağı oluyor. Bu tür saldırılara son vermenin artık zamanı geldi. Özellikle internet üzerinden saldırıları yöneltenler cezasız kalmamalı.”

Raporda, Fransa’nın yasal ve kurumsal seviyede ırkçılık ve ayırımcılıkla mücadelede gerekli araçlara sahip olduğu belirtilerek, yetkililere yasaların uygulanması ili ilgili daha kararlı bir mücadele sergilemeleri tavsiye edildi.

Fransa’nın göçmen ve mülteci yasalarındaki karışık kurallara eleştiriler yöneltilen raporda, bu konudaki kural ve ilkelerin “Fransa’nın uluslararası taahhütlerine uygun olmadığı” uyarısı yapıldı.

Raporda, özellikle kendisine refakat eden bir büyüğün olmadığı yaşı küçük göçmenlerin korunması konusunda ciddi eksiklikler bulunduğu belirtildi. Bu haldeki çocukların sayısının 7 ile 12 bin arasında olduğu kaydedilirken, yine bu çocukların sağlık, sosyal ve eğitim imkanlarından ciddi bir şekilde mahrum kaldıkları bildirildi.

Raporda, ayrıca Fransa’nın ağırlamayı taahhüt ettiği 500 Suriyeli göçmenle ilgili sözünü tutması ve daha fazla göçmeni ülkeye kabul etmesi istendi, Calais kentindeki göçmenlerin durumunun da iyileştirilmesi talep edildi.

Avrupa Konseyi raporunda, Romanlara yönelik nefret içeren söylem ve eylemlerin engellenmesi konusunda da yetkililerin daha etkili politikalar izlemesi çağrısında bulunuldu.

38 Comments