Avrupa Parlamentosu‘ndan Serbest Ticaret Anlaşmasına Onay

Bir süre önce Kanada ile AB arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomi ve Ticaret Anlaşması (CETA) Avrupa Parlamentosu’nun onayından geçti. Ancak yüzlerce kişi Parlamento önünde CETA’yı protesto etti.

Avrupa Parlamentosu’nun onayından geçen serbest ticaret anlaşmasının bir kısmı geçici olarak yürürlüğe girebilecek. Ancak anlaşmanın tamamen yürürlüğe girebilmesi için AB’deki bölgesel ve ulusal 38 parlamentonun da onayından geçmesi gerekiyor. Bu sürecin yıllar alabileceği tahmin ediliyor.

 

Avrupa Birliği ve Kanada, yıllarca üzerinde çalışılan CETA serbest ticaret anlaşmasını, bir süre Belçika’daki Valon Bölgesi’nin muhalefetine takıldıktan sonra ekim ayında imzalamıştı.

 
Diğer yandan Avrupa Parlamentosu önünde yüzlerce kişi CETA’yı protesto etti. Göstericiler “CETA’yı durdur”, “Hormonlu et mi? Teşekkürler almayayım” gibi dövizler taşıdı.

 
Gümrüklerin kaldırılıp standartların uyumlaştırılmasıyla her iki tarafa da avantajlar kazandıracak olan serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili müzakereler 2009 yılında başlatılmıştı. CETA’dan yana olanlar serbest ticaretin ekonomik büyümeye katkıda bulunacağını savunurken, anlaşmaya karşı çıkanlar CETA’nın tröstlerin işine yarayacağını ve Valon bölgesi gibi ekonomik yapısı zayıf bölgeleri dezavantajlı duruma düşüreceğini öne sürüyorlar.

 

 

0 Comments