Avrupa Parlementosu’nda Türkiye Raporuna Sürpriz Erteleme

asssAvrupa Parlamentosu’nun yıllık olağan Türkiye raporu için Strasbourg’da yapılması öngörülen oylama son anda sürpriz biçimde ertelendi.

Türkiye raportörü Hollandalı sosyal demokrat parlamenter Kati Piri, oylamaya geçilmeden önce söz alarak, bir hafta içinde rapora çok sayıda değişiklik önergesi verilmiş ve siyasi grupların bu önergeleri aralarında yeterince tartışamamış olmalarını gerekçe gösterip, oylamanın parlamentonun gelecek ayki genel kurul toplantılarına ertelenmesi önerisinde bulundu.

Aslen Hıristiyan Demokrat Gruptan geldiği söylenen erteleme önerisi, genel kurulda oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Hıristiyan Demokrat Grup, Türkiye’yle yürütülen müzakerelerde, Yargı ve Temel Haklarla ilgili 23 ve Adalet, Özgürlük ve Güvenlikle ilgili 24’üncü başlıkların açılmasına karşı çıkan bir değişiklik önergesi sunmuştu.

Hıristiyan Demokratlar ile Sosyalistler, Moskova ile Ankara arasındaki enerji işbirliğini “endişe verici” olarak niteleyen önergeler de hazırlamıştı.

Avrupa Parlamentosu’nun Haziran genel kurul toplantıları, Türkiye’deki genel seçimlerin hemen ardından 8-11 Haziran tarihlerinde Strasbourg’da yapılacak.

4 Comments