Avrupa’nın Büyük Derdi: Bira Krizi Kapıda

Avrupa çapında gıda sınıfı karbondioksit (CO2) eksikliği, et ve gazlı içecek malzemelerini baskı altında tutabilir, Dünya Kupası’nın tam ortasında ve en yoğun sezon olan yazın  bu sıkıntının yaşanacağı belirtiliyor.

Büyük perakendecilik üreticileri ve İngiltere’deki kümes hayvanı üreticilerinin tedarik zincirleri, gaz sıkıntısı nedeniyle kesintiye uğramış, bazı perakendeciler ise içecek satışlarını yapmak zorunda kalmıştı.

İngiliz merkezli gıda toptancısı Booker, önümüzdeki haftalarda müşterilerini büyük eksiklikler konusunda uyardı. Şirket, bira, elma suyu ve alkolsüz içecek satışlarını müşteri başına beş ila 10 kasa arasında kısıtlamak zorunda kaldı.

Tesco’ya ait Booker yaptığı açıklamada, “Uluslararası CO2 karbondioksitinden dolayı, meşrubat ve bira konusunda bazı arz sorunları yaşıyoruz” dedi. “Şu anda tedarikçilerimizle müşterilerimiz üzerindeki etkiyi en aza indirmek ve mevcut stokla kullanılabilirliği optimize etmek için çalışıyoruz.”

İçecek çok uluslu şirketler Heineken ve Coca-Cola da mağdurları gaz sıkıntısına düştü. Heineken’in bir sözcüsü CNBC’ye verdiği demeçte, “Yiyecek ve içecek endüstrisindeki diğer birçok işletme gibi, bu sıkıntımızdan da etkileniyoruz. “Bu konuyu Avrupa tedarik üssümüzde mümkün olan en kısa sürede çözmek için çalışmaya devam ediyoruz ve işleriyle uğraşmayı en aza indirgemek için müşterilerle çalışıyoruz.”

Coca-Cola’nın, üretiminin bir kısmını “geçici olarak” durdurması gerektiği bildirildi, ancak şirket müşterilere, eksikliğin genel kaynakları etkilemediğine dair güvence verdi.

İngiliz online süpermarketi Ocado, CO2’yi sıkıştırarak yapılan bir kuru buz açığında donmuş gıda promosyonlarını kısmak zorunda kaldı. Kuru buzun tükenmesini önlemek için, şirket müşterilerine sunduğu taze yiyecekleri sunmaya başladı ve müşterilerini taze ürünlere yönelmeye teşvik etti.

Lale ve Kalite Domuz tarafından ortaklaşa işletilen Brechin domuz mezbahası, kesilmeden önce hayvanları sersemletmek için kullanılan CO2 eksikliği nedeniyle operasyonları durdurdu. Üretim hattı haftada 6000 domuz işliyor. Şirket, yaklaşık 1000 domuzun Manchester yakınlarındaki başka bir tesise taşınmasını planlıyor.

İngiliz Kümes Hayvanları Konseyi’ne göre, gıda üreticilerine CO2’nin “ciddi bir eksikliği” “hızla kritik hale gelebilir”.

Fransız çok uluslu Air Liquide’e göre, şu anki eksiklik “endüstriyel gaz oyuncularını besleyen ham CO2 üretim ünitelerinin olağanüstü ve eş zamanlı üretim durdurmalarının” bir sonucu.

FT ‘ye konuşan şirket, “Ekiplerimiz, gıda ve sanayi müşterilerinin ihtiyaçlarını, bizim kontrolümüz dışında geçici bir kıtlık bağlamında karşılamaya çalışmak için tamamen harekete geçti” dedi.

Hülya karahan

İstanbulpostcomtr@gmail.com

3 Comments