Avusturya’dan Küstah Açıklama: Türkiye AB’ye Üye Olursa Bizde İngiltere Gibi…

Heinz-Christian Strache (FPÖ)

İngiltere’deki referandumdan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çıkmasının ardından Brüksel bundan sonraki adımları belirlemeye çalışıyor. Avrupa Birliği ayrılık görüşmelerinin bir an önce başlamasından yana.Bu arada AB ‘yi yeni bir korku sardı. İngilte’nin ayrılması, AB’de domini etkisi yaratırm mı? yani diğer üye ülkeler de birlikten ayrılmak için referanduma gider mi? sorusu sorulmaya başlandı bile. Bu konuda ilk tepki Avusturya’dan geldi.

Avusturya Özgürlük Partisi ise referandum talebinde bulunup bulunmayacakları konusunda önce biraz beklemek istidiğini açıkladı.. Ancak parti lideri Heinz-Christian Strache için AB’nin Türkiye’yi üye olarak kabul etmesi sınıra ulaşmış olmak anlamına gelecek. Strache, “O zaman Avusturya için de AB’de kalmak konusunda bir oylama siyasi bir hedef olacaktır” dedi.

Almanya için Alternatif Partisi (AfD) temsilcileri de İngiltere’yi kutladı. Beatrix von Storch, AB Komisyonu Başkanı Juncker ve AP Başkanı Schulz’dan istifa etmesini istedi: “AB, siyasi bir birlik olarak başarısız olmuştur.” AfD Başkan Yardımcısı Alexander Gauland ise Başbakan Merkel’i referandum sonucundan sorumlu tuttu.

Uzmanlar, Brexit şokuna rağmen AB’nin parçalanma riski sözkonusu değil değil diyor. Gündemde planlanmış başka ayrılık referandumu bulunmuyor. Ancak Brexit’i taklit etmek isteyenler çıkabileceği belirtiliyor.  Fransa, Danimarka ve Hollanda’da bu yönde spekülasyonlar yapılıyor. Mülteci krizi, borç krizi ve işsizlikle mücadele eden AB, zor bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin 16 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle Almanya’dan sonraki en büyük ikinci ihracat pazarı olan İngiltere, yapılan k referandum ile Avrupa Birliği’ndençıkmayı onayladı.  Ekonomistlere göre, Brexit’in gerçekleşmesinin ardından  iki ülke arasındaki ticaretin seyrini Britanya’nın çıkış sonrası durgunluğa girip girmeyeceği belirleyeceğini belirtiyor.

 

1 Comment