Bağ-Kur’lulara Prim İndirimi Başlıyor!

bagkurBağ-Kur’luların uzun zamandır beklediği prim indirimi nihayet 1 Ekim’den itibaren başlıyor. 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borç bulunmaması gerekiyor. Yapılandırma fırsatını değerlendirenler bugünkü asgari ücret üzerinden her yıl en az bin lira daha az prim ödeyecekler. Şirket ortakları, köy ve mahalle muhtarları, tarım Bağ-Kur’luları ve milyonlarca esnaftan alınan Bağ-Kur primleri ekim ayından geçerli olmak üzere yüzde 34.5’ten yüzde 29.5’e inecek.Bağ-Kur’lular 2016 yılında bin 647 lira ile 10 bin 705 lira arasında kendi belirledikleri kazanç rakamı üzerinden prim ödüyorlar. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç/Taha Akça’nın haberine göre 5 puanlık indirimle en düşük kazanç üzerinden prim ödeyen esnafın aylık avantajı 82.35 lira olurken, yıllık avantaj tutarı 988 liraya ulaşacak. En yüksek kazanç üzerinden Bağ-Kur primi ödeyenlerin avantajı ise aylık 535 lira, yıllık olarak da 6.420 liraya ulaşacak.

BAŞVURU YAPILMASI GEREKMEYECEK

Prim indirimi uygulamasında SGK’ya prim borcu veya idari para cezası borcu bulunmaması koşulu aranacak. Bunun anlamı şu, hem geçmişe ait borç bulunmayacak. Hem de cari primler zamanında ödenecek. Ancak, borçların tamamının ödenmesi gerekmiyor. Borcunu yapılandırarak ödeme planına bağlayanlar da indirimden yararlanabilecekler. Bu konuda Bağ-Kur’luların önünde bir aylık fırsat bulunuyor.

Başvuru süresini kaçıranlar ise ya yüksek gecikme cezalarıyla ödemek zorunda kalacaklar, ya da yeni bir af yasası için en az 2-3 yıl bekleyecekler. Bağ-Kur’lu kadınların, işçi ve memur kadınlarda olduğu gibi, canlı doğan her çocuk için 2’şer yıl süreyle borçlanma hakkı bulunuyor. Erkekler ise askerlikte geçen sürelerini borçlanabiliyorlar. Ayrıca, daha önce sağlanan hak çerçevesinde ödeyemedikleri borçlarından dolayı sigortalılıklarını donduranlar da “ihya” başvurusunda bulunduklarında yürürlükteki asgari ücret üzerinden prim ödüyorlar.İsteğe bağlı sigortalılar da Bağ-Kur’lular gibi 4-b statüsünde prim ödüyorlar. Ancak, isteğe bağlı sigortalılar da 5 puanlık prim indiriminden yararlanamayacaklar. Bağ- Kur’luların 5 puanlık prim indiriminden yararlanmak için SGK’ya başvuru yapmalarına gerek yok. Borcu olmayan veya borcunu yapılandıran Bağ-Kur’lular doğrudan indirimli orandan primlerini yatırabilecekler.

DESTEK PRİMİ BORÇLARINI UNUTMAYIN

SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde emekli olduktan sonra esnaflık yapanların aylıklarından yapılan sosyal güvenlik destekleme primi (SGDP) kesintisi uygulaması bu yılın mart ayından itibaren kaldırıldı. Bu düzenleme, emekli esnaf üzerinde büyük bir rahatlama yarattı. Fakat, daha önce çıkartılan af yasası kapsamında SGDP borcunu yeniden yapılandırmış olan pek çok esnaf, “artık kalktı” diye düşünerek, yeniden yapılandırılmış geçmiş dönemden kalan borç taksitlerini ödemeyi bıraktığı için mağdur oldu. Dolayısıyla, borçları yeniden yapılandırma öncesindeki eski haline döndü. Şubat 2016 ve önceki döneme ait SGDP primi borcu bulunan Bağ-Kur’lular da borçlarını yeniden yapılandırarak taksitle ödeyebilecekler.

İŞTE TAKSİDE BAĞLANACAK BORÇLAR

30 Haziran 2016 ve daha önceki aylara ilişkin olup, 19 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan SGK alacakları yeniden yapılandırılacak. Yapılandırma kapsamına giren kurum alacakları şöyle:

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statüsünden kaynaklanan sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, ek karşılık primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi.
İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi.
SGK tarafından tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı.
Genel sağlık sigortası (GSS) primi.
30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin olup SGK tarafından re’sen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primi.
30 Haziran 2016’ya kadar işlenen fiillere ilişkin olup, 19 Ağustos’tan önce kesinleşmiş idari para cezaları.
Tarım veya orman işlerinde çalışanlar ile ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenecek alanlarda ay içerisinde on günden az çalıştırılanlar.
Tarım sigortalıları.

ESNAF İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPAMAYACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ve ceza borcu bulunanların en geç 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bakanlar Kurulu’nun söz konusu süreyi bir ay uzatma yetkisi var. Ancak bu yetkiyi kullanacağının garantisi bulunmuyor. Kuruma her bir borç için ayrı form bulunuyor. 4/a statüsündeki kişilerle ilgili borcu olanların, ilgili formu doldurduktan sonra e-sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla iş yerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvurması gerekiyor.

4/b (esnaf) statüsündekilerin ise formu elden ya da posta yoluyla ulaştırması zorunlu. Bunların internet üzerinden işlem yapma olanağı bulunmuyor.

TAKSİTLİ ÖDEMELERDE İDARİ PARA BORCU YARIYA İNECEK

Kesinleşmiş idari para cezalarının ödenmesi konusunda büyük avantajlar sağlanacak. Örneğin 2008’in mayıs ayında bin 10 lira ceza kesilen işletmenin gecikme faiziyle birlikte borcu 2 bin 495 liraya ulaşıyor. Bu işletme yapılandırma başvurusunda bulunduğunda cezasının anaparası 505 liraya, gecikme faizi de 126 liraya düşecek. Dolayısıyla, 631 lira ödemek suretiyle 2 bin 495 liralık borçtan kurtulacak. Taksitle ödeme durumunda ise sadece anapara borcu yarıya indirilecek. Gecikme faizinin yerine hesaplanan enflasyon farkında ise peşin ödemenin aksine indirim yapılmayacak. Bu nedenle, örnekte yer alan borç rakamı, ödemeyi 6 taksitte yapacak kişiler için 791 lira olacak.

Kaynak: Milliyet

23 Comments

 • 안전바카라 Reply

  24 December 2019 at 07:52

  … [Trackback]

  […] Here you can find 996 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • park backdrop Reply

  29 December 2019 at 16:43

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • 메이저사이트 Reply

  29 January 2020 at 09:50

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • Replica Shoes Reply

  04 February 2020 at 03:05

  … [Trackback]

  […] Here you will find 38531 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • 바카라사이트 Reply

  05 February 2020 at 09:24

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  08 February 2020 at 20:34

  … [Trackback]

  […] There you will find 66685 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • satta king Reply

  10 February 2020 at 07:30

  … [Trackback]

  […] There you can find 41961 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • 안전토토사이트 Reply

  10 February 2020 at 22:50

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • addiction Reply

  23 February 2020 at 18:59

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • verthil ertva Reply

  01 March 2020 at 00:36

  I’ve been surfing on-line more than three hours nowadays, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is pretty worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content material as you did, the internet will probably be much more useful than ever before.

 • 조커바카라 Reply

  05 March 2020 at 02:53

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • 바카라사이트 Reply

  30 May 2020 at 01:58

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • g Reply

  16 June 2020 at 08:46

  If you wish for to increase your experience just keep visiting this site and be updated with the newest news update posted here.

 • livedraw hk Reply

  06 August 2020 at 16:56

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • kalpa pharma steroids Reply

  12 August 2020 at 11:22

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • Digital Marketing Reply

  10 October 2020 at 23:31

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • Dank Vape Carts for Sale Reply

  14 October 2020 at 03:30

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

 • Sherita Canez Reply

  06 November 2020 at 12:34

  I wanted to put you one tiny observation to help thank you very much yet again considering the amazing basics you have shown here. It has been quite tremendously open-handed of you to give unreservedly all many of us could have offered for an e-book to earn some money on their own, principally given that you might well have tried it if you considered necessary. Those tactics additionally served to become a fantastic way to be aware that other individuals have similar interest just as my own to know the truth many more on the topic of this issue. Certainly there are thousands of more enjoyable opportunities up front for those who go through your blog post.

 • Serita Bergfield Reply

  07 November 2020 at 15:30

  It’s nearly impossible to find educated people about this subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 • zortilo nrel Reply

  14 November 2020 at 14:55

  Good post. I study one thing tougher on completely different blogs everyday. It can at all times be stimulating to read content material from different writers and apply somewhat one thing from their store. I’d want to use some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 • Monkey Digital Reply

  26 November 2020 at 20:38

  Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice weekend!

 • DevOps Company in Dallas Reply

  28 November 2020 at 03:07

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/bag-kurlulara-prim-indirimi-basliyor/ […]

Leave a Comment