Bakanlık GDO’lu Elmaların Satışına Onay Verdi

gdo-elmaTarım Bakanlığı genetiği değiştirilmiş elmaların satışına onay verdi.

ABD ilk kez genetiği değiştirilmiş elmaların satışına yeşil ışık yaktı. Kanada merkezli Okanagan Spacialty Fruits firması tarafından üretilen ‘Arctic’ elması, kesildiği veya dilimlendiği zaman kararmıyor. Elmanın özellikle dilimler halinde satılacağı süpermarketler, restoranlar, manavlar ve havayolu firmaları tarafından kullanılması bekleniyor.

ABD Tarım Bakanlığı iki farklı ürün halinde sunulacak elmaların diğer bitkilere veya tarım ürünlerine risk oluşturmadığını savundu. Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onayının elmanın üretimi için şart olmadığı belirtilirken, FDA genetiği değiştirilmiş elmanın halen incelendiğini duyurdu.

Böcek ilaçları ve bitki öldürücü kimyasallara dirençli olması için mısır ve soya fasulyesi gibi ürünlerin genetiğini değiştiren ABD’de, Kasım 2014’te genetiği değiştirilmiş patatese de izin çıkmıştı.
Okanagan kurucularından Neil Carter, ‘elmaların dilimlendikleri zaman kahverengiye dönüşmemesini buna neden olan enzimi devre dışı bırakarak yaptıklarını’ belirtti. Carter, ileride izin çıkması halinde havuçları çok daha hızlı büyümelerini sağlayan genetik değişiklik yapabileceklerini söyledi.

ABD’li çiftçiler ve çevreci gruplar ise Tarım Bakanlığı’nın aldığı karara tepkili. Çiftçiler genetiği ile oynanan elmaların sağlığa zararlı olduğunu savunurken, çevreciler tüketicilerin bu elmaları yemeyi reddedeceğini savunuyor.

4 Comments

 • CI CD Reply

  12 January 2021 at 07:08

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/bakanlik-genetigi-degistirilmis-elmalarin-satisina-onay-verdi/ […]

 • wigs for women Reply

  17 January 2021 at 04:41

  … [Trackback]

  […] Here you will find 92660 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/bakanlik-genetigi-degistirilmis-elmalarin-satisina-onay-verdi/ […]

 • repliki zegarkow Reply

  23 January 2021 at 02:45

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/bakanlik-genetigi-degistirilmis-elmalarin-satisina-onay-verdi/ […]

 • Toshiba TDP-T40 manuals Reply

  23 January 2021 at 13:58

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/bakanlik-genetigi-degistirilmis-elmalarin-satisina-onay-verdi/ […]

Leave a Comment