Barclays Müşteriyi Aldattığı İçin ABD’ye 2 Milyar Dolar Ödeyecek

Barclays, 2008 mali krizine öncülük eden mortgage destekli menkul kıymetlerin satışı konusunda ABD adalet departmanı ile 2 milyar sterlinlik (£ 1.4 milyar) bir anlaşma imzaladı.

Söz konusu anlaşma, bankaların 2005 ve 2007 yılları arasında Konut İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler (RMBS) satmak için “hileli bir plana başvurmak” suretiyle yatırımcılara milyarlarca dolar zarar verdiğini iddia eden üç yıllık bir soruşturmanın ardından geldi.

İngiliz bankasının, yatırımcıları bu anlaşmaları destekleyen ipotek kredilerin hakkında yanlış yönlendirdiği ortaya çıktı.

Adalet bakanlığı, 1989 tarihli Finansal Kurumlar Reformu, İcra Yasası’nın, posta, tel ve banka sahtekarlığı ile diğer suiistimallere dayalı ihlalleri olduğuna karar verdi.

İki eski Barclays yöneticisinin de bir anlaşmaya varmaları. RMBS menkul kıymetler biriminde üst dizeyde görev yapan  kredi satın alımları için çalışan John Carroll, toplamda 2 milyon dolar ödeyecek.

ABD’li avukat Richard Donoghue konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu anlaşma, Adalet Bakanlığı’nın ve bu büronun, bankaları ve diğer kişilerin hileli davranışlarından sorumlu tutmak için süregelen taahhüdünü yansıtıyor. Barclays ve yöneticilerinin ödemeyi kabul ettikleri bu önemli ceza, ulusal ekonomiye ve RMB’deki yatırımcılara verilen zararı kabul etmede önemli bir adım.”

Para cezası, analistlerinin, benzer taleplerle karşı karşıya olan diğer yabancı bankalar tarafından ödenen cezalardan  beklediğinden daha az olarak nitelendirildi. Aralık 2016’da Credit Suisse, bir çözüm olarak ve tüketiciler için 5.3 milyar dolar ödedi. Deutsche Bank bir ay sonra 7.2 milyar verdi. Barclays o zaman ödeme yapmayacağını söyledi  ve Adalet departmanın şikayeti, 31 konut kredisi ve Alt-A kredilerinin piyasaya sürülebilmesini sağlayan 36 konut ipoteği destekli güvenlik anlaşmasını içeriyordu.

Adalet Departmanı, kredileri bu anlaşmalara dayanan borçluların Barclays’in onları oluşturduğundan çok daha az güvenilir olduğunu iddia etti. Ayrıca, ipotekli mülkler, yatırımcılara sunulandan  “ daha az değere sahip” idi.

Sonuçta bu kredilerin yarısından fazlası gecikti.

Barclays, çözümün 2005-2007 döneminde mortgage destekli menkul kıymetlerin yüklenilmesi ve satılmasıyla ilgili adalet departmanının “tüm gerçek ve potansiyel sivil taleplerini” çözdüğünü söyledi.

RMBS’nin satışları sırasında bankada olmayan baş CEO’su Jes Staley yapyığı açıklamada şunları söyledi: “Adalet Bakanlığı ile adil ve orantılı bir çözüme ulaşabildiğimiz için memnun oldum.”

Bu anlaşma, Barclays’ın geçen yıl yaklaşık 2 milyar sterlinlik bir zararı teyit etmesinden yaklaşık bir ay sonra, Donald Trump’ın kurumlar vergisi değişikliklerinden 900 milyon sterlin ve dış kaynak kullanımı ve inşaat firması Carillion’un çöküşünden sonra £ 900m’lik bir artış gösterdi. Aynı zamanda Barclays Afrika’daki satışından 2.5 milyar sterlin zarara uğradı.

Vergi öncesi kar 2017 için% 10 artarak 5.3 milyar sterline yükseldi, ancak banka vergi sonrası zararını 1.9 milyar sterlin olarak bildirdi. 2016 yılında 1.6 milyar sterlin kar elde etti.

Sonuç olarak, Barclays hala 2018 için 6,5 puanlık bir temettü ödemeyi amaçladı. Barclays’in  hisseleri duyurudan sonra değer kaybetti.

36 Comments