Barzani Bağdat Türk Askerini Biliyordu

barzaniBarzani, “Türkiye’deki durumla ilgili çok kaygılıyım. Türkiye’de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız. İran’da da karşılıklı ve barışçıl bir anlaşmaya varmalarını umuyoruz. Kürtleri inkar etme zamanı geçti ve bu, hiçbir ülkeye fayda sağlamayacak ancak, Kürtlerin de, haklarını elde etmek ve kendi kimliklerini korumak amacıyla merkezi yönetimle barışçıl bir diyalog için bir yol bulmaları gerekiyor” dedi.

‘PKK’nın Sincar’da işi yok!’

Devam eden Musul operasyonuyla ilgili açıklamalar yapan Barzani, peşmerge güçlerinin IŞİD’den temizlenen Kerkük ve Sincar’dan çekilmeyeceğini aktardı.

Terör örgütü PKK’nın Sincar bölgesindeki varlığını eleştiren Barzani, “Benim seçimim ve görüşüm, Kürtlerin Kürtlere karşı savaşmaması yönünde. Ama bazı gruplar istismar ediyor ve bizim siyasetimizden faydalanıyor. PKK’nın Sincar’la işi yoktur ve burayı kendisinin fırlatma rampası olarak kullanmamalıdır” ifadesini kullandı.

‘Türk askerinin gelişinden Bağdat’ın haberi var’

Musul’un doğusundaki Başika kasabasında yer alan Türk askeri kampı, son dönemde Bağdat ve Ankara arasında büyük bir gerilime neden oldu. Kürt lider, Türk askerlerinin Başika’ya Bağdat’ın bilgisi dahilinde geldiğini savunmayı sürdürdü.

Türk askerlerinin buraya kendisinin izniyle geldiğinin söylendiğinin hatırlatılması üzerine Barzani şu yanıtı verdi:

“Başkalarının ne söylediğinin önemi yok. Sahadaki gerçek farklı bir şey. IŞİD Kürdistan bölgesine saldırdığında koalisyon güçleri bizi desteklemeye geldi. Aynı zamanda Türk askeri yetkilileri yardım etmeye ve Musul’dan kaçan polis ve güvenlik güçlerini eğitmeye geldiler. Ayrıca Musul’dan gönüllüler için ayrı bir eğitim kampı açtılar.

Daha sonra Türkiye, askeri yetkililerini ve danışmanlarını korumak için biraz daha yardım gönderdi ve Bağdat da bunu biliyordu. Hepsi Bağdat’ın mutabakatıyla yapıldı. Ancak daha sonra bazı kesimler kendi siyasi çıkarları ve meseleleri için Türkiye’nin varlığını abarttılar. Şimdi Ankara ve Bağdat’ın karşılıklı bir mutabakata varmasını ve hiçbir şeyin ilişkilerini bozmasına izin vermemesini diliyorum.”

‘Haşdi Şabi Telafer’e girmeyecek’

Barzani, Türkiye’nin Şii milislerin Musul ve Telafer’e girmeleriyle ilgili kaygılarının paylaşıp paylaşmadığına dair soruya verdiği cevapta, Musul operasyonunun başlamasından önce yapılan uzun müzakerelerde kimin nerede hareket edeceğinin belirlendiğini söyledi ve ekledi:

“Şimdi hangi güçlerin Telafer ve Musul’a girecekleri belli. Şii milisler bu kentlere girmeyecekler. Şimdiye kadar tüm taraflar yapılan anlaşmaya uydu ve bunun aynı şekilde süreceğini umut ediyorum.”barzani

5 Comments