Barzani Bağımsızlık Ve Referendum İleri Bir Aşamaya Geldi.

Irbarzaniak Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani, Kobani’den dönen birlikle görüşmesinde, “Bağımsızlık ve referendum ileri bir aşamaya geldi. Yüz, hatta bin IŞİD de gelse bu süreç devam edecek” dedi.
Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani 2 Aralık’ta Kobani’den dönen Peşmerge birliğiyle görüştü.

 
Rudaw’ın haberine göre, Peşmerge’nin geçişini bizzat takip ettiğini söyleyen Barzani, “Kürdistan halkının o sıcak karşılaması, Peşmerge için büyük bir şerefti” dedi.

 
Barzani, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) iki sebepten dolayı Irak Kürdistan Bölgesi’ne saldırdığını söyledi.
Birinci sebebin IŞİD’in yaslandığı bir güç olduğunu, bu gücün kim olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını, ikinci sebebin ise, IŞİD’i destekleyen Sünnilerin, örgütün Irak Kürdistan Bölgesi dışında kalan yerleri ele geçireceğini ve Kürtlerin dağlarda kalacağını düşündüklerini belirten Barzani şöyle konuştu:

“Ancak hesapları tutmadı, çünkü ABD ve Avrupa’nın bize bu kadar hızlı yardım edeceğini tahmin etmiyorlardı. Ayrıca Peşmerge’nin böyle bir direniş sergileyebileceğini ummuyorlardı.

“Kürdistan’a saldırdıkları takdirde Peşmerge’nin savaşamayacağını düşünüyorlardı. Bu yüzden, yaslandıkları gücün pişman oldukları ihtimali var.

“Bağımsızlık ve referendum ileri bir aşamaya geldi. Onlar bu süreci vurmak istediler. Ancak yüz, hatta bin IŞİD de çıksa bu süreç devam edecek, bundan asla vazgeçmeyeceğiz.
“Bir zamanlar kimse Peşmerge’nin ne olduğunu bilmiyordu ancak şimdilerde Avrupa’daki tüm toplantılarda Peşmerge’nin adı dillendiriliyor.

 

“Maalesef ki bu savaşta çok kahramanlar yitirdik, birçoğu da yaralandı. Maddi açıdan da Kürdistan Bölgesi zarara uğradı fakat Kürdistan Bölgesi’nin dünyadaki yeri ve kıymeti daha önemli hale geldi.
“Şu dönemde dünyada her başkan, başbakan ve yetkili; buraya gelip gidenlerin hepsi Peşmergenin tüm dünya adına teröristlerle savaştığını ve Peşmerge’nin insanların namusunu ve hayatını koruduğunu söylüyor.”

 

 

3 Comments