Barzani’den “Koalisyon”a Veryansın: “Helikopter İstedik Vermediler”

fft99_mf3306481Haber: Hülya Karahan

Kuzey  ırak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani IŞİD’le savaşmak için koalisyon güçlerinden ağır silahlar istediklerini ama alamadıklarını söyledi.

 
Fransız 24 televizyonunda  yayınlanan söyleşisinde Barzani, koalisyonda yer alan Fransa ve  diğer  ülkelere teşekkür etti. Barzani sözlerine “Koalisyon bize gerekli ağır silahları sağlamakta yetersiz kaldı bizde bu yüzden gerektiği gibi IŞİD’le mücadele edemedik” dedi.

 

Barzani şu ana kadar koalisyon güçlerinden özellikle, mücadeleye önemli katkı sağlayacak ağır silahlarla donatılmış helikopter gibi araçların kendilerine sağlanmadığını belirtti.

 
IŞİD’le mücadelede öncü kuvvet olarak savaşan Kürtler için koalisyondan ağır silahlar istedik ama şu ana kadar herhangi bir cevap alamadık” dedi.

 
Mesut Barzani’nin bu açıklaması Suriye’nin Kobani Kentinde Peşmerge güçlerinin koalisyon güçlerinin hava saldırıları desteğiyle IŞİD ile girdiği çatışmanın ardından geldi. Son çatışmalardan her iki tarafta da herhangi bir kazanım yada kaybın olmadığı belirtildi.

 
Musut Barzani ” Savaş henüz bitmedi, doğrudur IŞİD zayıflatıdı, ama saldırı güçleri tamamen yok edilmedi.”

 
Barzani Ayrıca IŞİD’in Sadam Hüseyin’den bile daha “zalim” olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59 Comments

Leave a Comment