Barzani’den Bağımsızlık Açıklaması: 36 Üllkeyle Görüştük

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, “36 başkonsolos ve ülke temsilcisiyle bir araya gelerek muhtemel bir bağımsızlık referandumunu ele aldık” dedi.

barrr

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, bugün Erbil’deki yabancı temsilcilik ve misyon şefleriyle biraraya geldi.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, görüşmede Kürtler’in kendi kaderini tayin etme meselesinin masaya yatırıldığını belirtti.

Felah Mustafa, “Barzani, referandum meselesini de yabancı misyon temsilcilleriyle görüştü” dedi.

Toplantının bir diğer konusunun Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan siyasi krizler olduğunu aktaran Felah Mustafa, Başkan Barzani’nin siyasi partilerle biraraya geleceğini hatırlattı.

Toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinin yanısıra Kürdistan Bölgesi’nde bulunan başkonsolos ve konsoloslar katıldı.

Kürdistan Bölgesi’nde 6 fahri büyükelçilik, 18 başkonsolosluk ve konsolosluk ile 4 ülkenin de temsilciliği bulunuyor.

Suudi Arabistan ve Japonya’nın da konsolosluk açma hazırlığı sürüyor.

Barzani’nin bağımsızlık referandumu talimatı

KDP’nin yetkili isimlerinden Aras Haso Mirhan, 20 Aralık’ta Başkan Barzani’nin partisiyle yaptığı toplantının ana maddelerinden birinin bağımsızlık olduğunu belirtmişti.

KDP’li yetkili, Başkan Barzani’nin referandum için diğer partilerle görüşmeye başlanmasını istediğini bildirmişti.

Mirhan, önümüzdeki günlerde KYB ile önemli bir toplantı yapılacağını, daha sonra diğer partilerle de biraraya gelinerek, bağımsızlık için yapılması gerekenlerin konuşulacağını aktarmıştı.

32 Comments