Başbakan Binali Yıldırım ile Barzani Münih’te Bir Araya Geldi

Başbakan Yıldırım ile IKBY Başkanı Barzani, Münih’te 40 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi

Askeri ve güvenlik alanında önemli uluslararası forumlardan biri sayılan 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansına katılmak ve bazı temaslarda bulunmak için Almanyada bulunan Başbakan Yıldırım, bu kapsamında, IKBY Başkanı Barzani ile bir araya geldi.

Münihteki bir otelde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Yıldırım ile Barzani’nin yaptığı görüşmede, terörle mücadele konusundaki kararlılığın vurgulandığı, terör gruplarının bölgede yol açtığı tahribat ve rahatsızlık üzerinde durulduğu bildirildi.

Görüşmede, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve Türkiyenin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da yer aldı.

Başbakan Binali Yıldırım ile 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı kapsamında bir araya gelen Barzani, görüşmenin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başika Kampının ilk olarak Irak güçlerinin DEAŞ’a karşı eğitimi için düşünüldüğünü belirten Barzani, “Sayın Başbakan’ın Bağdat ve Erbil ziyaretleri sırasında aslında bu konu çözümlendi.” diye konuştu.

DEAŞ’la mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Barzani, süreçte yürütülen çalışmalara dikkati çekerek “Koalisyon güçlerine müteşekkiriz.” dedi.

Barzani, Suriyeli peşmergelerin Suriye’ye girmesi konusundaki çağrıları nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, PYD dışındaki Suriyeli Kürtlerin zaten kendi bölgelerinde olmaya hakları olduğunu işaret ederek “Bu konuyu bugün ele almadık. Söz konusu olan zaten Suriyeli Kürtlerin peşmerge güçleri. Yani zaten onların orada olmaya hakkı var ve oraya geri dönmelerine destek vereceğiz.” diye konuştu.

haberturk.com

7 Comments