Başbakan Binali Yıldırım, Obama’nın Yardımcısı İle Ne Konuştu?

bbbBaşbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in 2 gün önce Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili yaptığı telefon görüşmesinde ilginç diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Biden, Türk halkının darbe karşında ortaya koyduğu cesareti överken, ABD’nin darbe teşebbüsünü en başında kınadığını dile getirdi.

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının yapıldığı saatlerdeki telefon görüşmesinde Biden, “Sizin hükümetinizden bazı isimler, Türkiye’nin yaşadığı darbenin arkasında ABD’nin olduğuna dair ifadeler kullanıyorlar. Bunun düzeltilmesini sizden bekliyoruz” dedi.

Yıldırım da, “Bu darbenin baş sorumlusu ve mimarı da yıllardan beri sizin ülkenizde yaşıyor ama. Daha önce de gündeme geldi, biz de sizden onun iadesini bekliyoruz” karşılığını verdi.

Yıldırım’ın “Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik niteliğine atıfla, Fethullah Gülen ve başında bulunduğu terör örgütünün zararlı faaliyetleri konusunda ABD yönetiminin uzun zamandır uyarıldığı, bu çerçevede, 15 Temmuz günü girişilen terörist kalkışmanın elebaşı konumundaki Fetullah Gülen’in iadesi için gerekli başvuru evrakının ABD’ye iletildiği ve bir müttefik olarak ABD’den beklentilerin Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi olduğunu” dile getirdiği aktarıldı.

61 Comments