Başbakan Canlı Yayıda Ağladı

Shinzo AbeTerör örgütü IŞİD’in elindeki ikinci Japon rehine Kenji Goto’nun öldürüldüğünü gösterdiği iddia edilen görüntülerin yayınlanmasının ardından Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ülkesinin “terörizme boyun eğmeyeceğini” söyledi.

Abe, görüntülerin yayınlanmasının bakanlar kurulunu topladı. Toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Abe, “Japonya terörizme boyun eğmeyecek ve Ortadoğu’ya insani yardım göndermeye devam edecek. Bu teröristleri asla affetmeyeceğim” dedi.

IŞİD’in Goto’yu infaz etmesi karşısında “çok kızgın” olduğunu ifade eden Abe, “Ailesinin yaşadığı acıyı düşünemiyorum, çok derin üzüntü içindeyim” diye konuştu.

Goto’nun annesi Junko İşido ise duygularını, “Kendimi ifade edecek kelimeleri bulamayacak kadar üzgünüm. Oğlumun yaptığı en son şey arkadaşına yardım etmek için Suriye’ye gitmekti. İnsanların oğlumun insaniyetini ve cesaretini anlamasını umuyorum. Tek umudum, Kenji’nin, çocukları, savaş ve fakirlikten kurtarma çabasını bizim devam ettirebilmemiz” sözleriyle ifade etti.

Goto’nun abisi Juniçi Goto da “Sağ salim geri döneceğini umuyordum ancak bu sonuç çok üzücü” dedi.

IŞİD, 20 Ocak’ta internet üzerinden, Haruna Yukava ve Kenji Goto adlı iki Japon rehinenin görüntüsünü yayımlayarak, rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden 72 saat içinde fidye olarak 200 milyon dolar istemişti. İstekleri yerine getirilmeyen örgüt, Yukava’nın öldürüldüğünü duyurmuş, daha sonra, 2005’te Amman’da 57 kişinin öldüğü “Kara Çarşamba” saldırılarına katılan Irak uyruklu Sacide er-Rışavi’nin 24 saat içinde serbest bırakılmaması halinde Goto ve Ürdünlü pilot Muaz el- Kesasibe’nin de öldürüleceğini açıklamıştı.

IŞİD’in Kenji Goto’yu öldürdüğünün görüldüğü iddia edilen video kaydı dün yayınlanmıştı. IŞİD’in internette yayımladığı videoda, elinde bıçak bulunan maskeli bir militan, turuncu kıyafetler giydirilmiş Japon rehine Goto ile görülüyor. Görüntülerde, Japon hükümeti ve Başbakan Şinzo Abe’yi tehdit eden IŞİD militanının sözlerinin ardından başı kesilmiş bir ceset fotoğrafı yer alıyor.

1 Comment