“Başbakan Erdoğan Ergen Çocuk Gibi Davranıyor.”

times-erdogani-uyardi-1İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Twitter’ı kapatırarak kendisini komik duruma düşürdüğünü öne sürdü.

İşte Başbakan Erdoğanı eleştiren o baş yazı:

“Türkiye Başbakanı geçen yaz Twitter’a bela demişti. Dün de kapattı. Bunu yaparak kendisini gülünç durumadüşürdü, ülkesini de İran ve Çin’le aynı kategoriye soktu. Raul Castro’nun Küba’sında ve Aleksander Lukaşenko’nun Belarus’unda bile, izlenmesine rağmen, Twitter yasak değil.”

Erdoğan’ın iktidarının ilk dokuz yılında, dinamik bir ekonomi yönetimi sergilediğini, “dini yönünü saklamadığını ancak Türkiye’nin kuruluş ilkelerini de tehdit eder görünmediğini, iki yılda, Erdoğan’n otoritesi ve itibarı bozulmaya başladı. Türkiye için çok değerli olan laiklilk tehdit altında. Daha önce görece temiz görünen iktidar yolsuzluk skandallarıyla sarsılıyor. Köşeye sıkışan lideri, ergen çocuklar gibi davranıyor.”

Erdoğan’ın sosyal medyanın gücünü kavrayamadığını ve demokrasinin anlamına ilişkin vizyonunu kaybettiğini savunan gazete şöyle dedi:

“Erdoğan, sürekli olarak özgürlikleri silerek meşruiyetini kaybediyor. Türkiye NATO’nun stratejik bir müttefiki ve ekonomik büyüme, canlı üniversiteler ve kadın haklarına saygının İslam’la bir arada olabileceğinin önemli bir kanıtı olageldi. İşte bu yüzden Türkiye Avrupa Birliği’ne aday ülke haline geldi. Türk muhalefet partileri, Türkiye’nin geleceğinin Avrupa Birliği içinde olması için mücadele edecek. Ancak Erdoğan, on yıllarca değilse bile yıllarca öteledi.”

 

8 Comments