Başbakan Erdoğan Viyana’da!

IMG_9661

Fotoğraf: Hülya Karahan

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10’uncu kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılıyor.

Erdoğan’ın etkinlikte yaptığı konuşmadan satır başları:

– Sevgili kardeşlerim, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Avusturya Cumhuriyeti’nin değerli vatandaşları sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Salon içindeki tüm kardeşlerim kadar, bu salona sığmayan dışarda kalan yada bugün buraya gelemeyen Avusturya’daki tüm kardeşlerimi gönülden selamlıyorum. Avusturya dışından Avrupa’nın farklı kentlerinden gelen kardeşlerimi de yürekten selamlıyorum. Allah’ın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun.

– Avrupalı Türk demokratlar birliğine, bu güzel buluşmayı tertip ettikleri için teşekkür ediyorum. Avusturya makamlarına, sayın başbakan ve kabinesine misafirperverliklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. En başta bir kez de Viyana’da üzerimdeki emaneti sahiplerine teslim etmek istiyorum. Kardeşlerim, aziz milletimizin selamlarını sizlere getirdim. 77 milyon Türkiye cumhuriyeti vatandaşının selamlarını sizlere getirdim. Anadolu’nun yaylalarından, Bozok yaylasından, Ankara’dan, Çarşamba ovasından, Sivas’tan, Türkiye’nin her yerinden sizlere selamlar getirdim.

– Siz bugün buraya farklı bir heyecanı hakim kıldınız ve Avusturya’ya iş gücünün 50’nci yıl dönümünü idrak ediyoruz. 50 yıl önce sizler, anne babalarınız, dedeleriniz köylerini evlerini yurtlarını terk ederek buralara geldiler, geldiniz. Sabrettiniz, 50 yıl boyunca zorluklara tahammül ettiniz. Yılmadan yıkılmadan vazgeçmeden 50 yıl boyunca ter döktünüz, emek sarf ettiniz. En kalbi duygularımla ifade etmek istiyorum. Hasretiniz yüreğimizde hep kor ateş oldu. Gözümüz kulağımız aklımız her zaman gurbette oldu. Siz iyi olduğunuzda bizler iyi olduk. Hüzünlendiğinizde bizler hüzünlendik. Ama millet olarak sizlerle her zaman gururlandık.

– 77 milyon sizlerle her zaman iftihar ettik. Rabbim sizlerden razı olsun. rabbim helal rızk peşinde gurbette verdiğiniz mücadelede her zaman yar ve yardımcınız olsun. Allah kardeşliğimizi muhabbetimizi daim eylesin. Burada şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bizler Kanuni Sultan Süleyman’ın torunlarıyız. Bizler Dördüncü Mehmet gibi kahramanların mirasçılarıyız. Biz bugün Viyana’ya gönüller kazanmak için geldik. Bizden hiç kimsenin korkmasına çekinmesine tedirgin olmasına gerek yok. Biz Avusturya’da Almanya’da, Avrupa’nın tüm ülkelerinde emeğiyle barış ve dostluk mesajlarıyla var olan bir milletiz. Şurada Viyana’nın ortasından geçen Tuna Nehri tarih boyunca İstanbul’a akmıştır. Bugün de İstanbul Boğazı’na akıyor. Bizler aynı nehrin Tuna Nehri’nin etrafında büyümüş dost milletleriz, dost ülkeleriz.

KÖLN ZİYARETİ
– Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın Avusturya’ya gelip buradaki vatandaşlarıyla kucaklaşmasından muhabbet etmesinden kimse farklı manalar çıkarmasın. Bundan yaklaşık 1 ay önce 24 Mayıs’ta Almanya’nın Köln şehrine gittik. Köln Arena’da on binlerce vatandaşımızla hasret giderdik. Aylar öncesinden çok çirkin bir kampanya başlattılar. Kardeşlerim şunu unutmayın. Kim olursanız olun, kim olursak olalım. Sevenlerimiz olduğu kadar sevmeyenlerimiz de olacaktır. Herkesin bizi sevme mecburiyeti yoktur, saygı duyma mecburiyeti de yoktur. Ama biz icraatlarımızla en güzel cevabı vermek zorundayız.

– Alman medyası üzerinden çirkin münasebetsiz üstelik de ırkçı manşetlerle mesajlar verdiler. Peki ne oldu? 24 Mayıs’ta gittik, salon toplantımızı büyük bir coşkuyla yaptık. Biz ülkemize döndük, oradaki vatandaşlarımız da evlerine döndüler. En küçük bir gerginlik olmadı, itişme kakışma olmadı. Anadolu Trakya insanına yakışan biçimde vakarla sağduyuyla, Almanya’daki gurbetçilerimiz başbakanlarını bağırlarına bastılar. Olay bu.

“İÇ SİYASETE MÜDAHİL OLMAYIZ”
– Bizim hiçbir ülkenin iç politikasında gözümüz yok. İç siyasetine müdahil olmayız. Bizim tek meselemiz var, o da sizlersiniz. Sizlerin hakkını savunmak için sizlerin sorunlarını çözmek için ne gerekiyorsa onu yaptık, onu yapıyoruz, yapacağız. Avrupa’da yükselen ırkçılığa karşı islamofobiye karşı sizleri savunmak, sizlerin hakkını göz etmek bizim en tabii vazifemizdir. Hem sizlerin, hem Avusturya makamlarının, hem de Avrupa’daki tüm ülkelerin şuraya dikkatlerini çekiyorum. Türkiye artık eski Türkiye değildir. Türkiye çok büyük bir değişim yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Türkiye kronik sorunlarını tek tek çözerek 21. Yüzyılı şekillendirecek bir ülke olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Türkiye ekonomisi kriz dönemlerine ilk çeyrekte yüzde 4,3 oranında büyüme kaydederek 2023 hedeflerine ilerliyor.

– Yola çıktık Kasım 2002. Yola çıktığımızda biliyorsunuz Türkiye’nin dış borcunun milli gelire oranı yüzde 73’tü. Şimdi oranı yüzde 36’ya düşmüştür. Devletin borçlanma faizi, çok enteresandır yüzde 63’tü. Ama şimdi faizi tek haneli rakamlara düştü. Nereden nereye…

“SEVSİNLER SİZİN GİBİ SANATÇIYI”
Şu anda Türkiye artık yardım alan değil, yardım eden bir ülke. Yani 45 milyon dolarediyordu bizden önce, onunla övünüyorlardı. Ama şimdi hamdolsun 3 milyar doları aştık, buradayız. Veren el alan elden hayırlıdır, buradayız. Bitmedi, öyle bir atak ki artık yatırımlarda durmak yok yola devam diyoruz. Türkiye’de Gezi olayları yaşadık değil mi? 17 Aralık olaylarında yaşadıklarımızı biliyorsunuz, 25 Aralık’ı biliyorsunuz.

Ne diyordu: “Hâlâ anlamıyor musun mesele ağaç değil.” Bunu diyen neydi? Sözde sanatçı, sevsinler sizin gibi sanatçıyı, ne sanatçısı. Mesele ağaç değil diyordu, çünkü bunu diyemez ki, 12-13 ağacı alıyorsun başka yere dikiyorsun. Biz iktidarımızda 3 milyar fidan ve ağaç dikmiş bir iktidarız. Kardeşlerim biz çevreci bir iktidarız bunu böyle biliniz.

Geçen gün bir Başbakan ziyaretimizdeydi. Bana aynen şu ifadeyi kullandı. “Uzun yıllar oldu” dedi “İlk defa geliyorum. Ankara’nın ne kadar yeşillendiğini gördüm” dedi. Tanıyamamış. “Her şeyin değiştiğini gördüm” dedi.

“DEMİR AĞLARI BİZ ÖRDÜK”
– Hani Gazi Mustafa Kemal demir ağlara çok düşkündü. Biz ördük biz. Şu anda raylarını bile 10 metreden fazla yapamayan bir Türkiye vardı. Biz şimdi 70 metre uzunluğunda ray imal ediyoruz. Onlar perçinle yapıyordu, biz kaynak sistemiyle yapıyoruz. Neden? İnsanımızın trenle yolculuk esnasında rahatsız olmasını istemiyoruz. Tangır tungur gitmeyecek, böyle hiç gürültü yapmadan gitsin istiyoruz. Artık öyle ilkel vagonlar falan yok. Türkiye’de artık bunun da üretimini başlattık ve yüksek hızlı tren. Şu anda Eskişehir-Ankara çalışıyor. Ankara-Konya çalışıyor. Konya-Eskişehir çalışıyor. İnşallah bir iki hafta içerisinde Eskişehir-İstanbul’u da açıyoruz.

ÖYLE HAİNLER VAR Kİ…
– Ah benim gurbetteki kardeşlerim. Öyle hainler var ki, düşünebiliyor musunuz, Eskişehir-İstanbul arasında 250’ye yakın noktada maalesef oralarda kabloları söktüler. Oraları tamamıyla maalesef engellediler. İstanbul’dan Ankara’ya 3 saat 15 dakikada söyleyecek. Bugünleri gördük, bu CHP, MHP konuşuyorlar. Zaten beş yıllığına iktidara geldi ama üç buçuk yıl dayanabildi, çekti gitti. Ya kimse çek git demiyordu niye ayrıldın? Beceremediler. Diğerine zaten benim milletim iktidar vermiyor. Çünkü asla onlara güvenmezler. Bakınız o kadar ilginç ki göreve geldik, 26 tane havalimanı vardı. Şimdi 52 havalimanı var. 79 senede 26 havalimanı ama 12 senede buna 26 havalimanı daha ilave ettik. Hangi vilayette olursan ol en fazla yarım saat ile 45 dakika arasında havalimanına ulaşacaksın demektir. Yeni yapılmakta olanlar da var.

Bakınız şimdi Hakkari’de biz havalimanı yapıyoruz. Ama bölücü terör örgütü engelliyor. Geçenlerde baktım muhalefet diyor ki, ne demek o diyor, nasıl olur da yani, engelliyor bundan dert yanıyorsun diyor. Ben müteahhidin herhalde güvenliğini temin ettiğim halde, gelen telefondan dolayı işi bırakıp kaçarsa ne yapacağım? Biz tedbirimizi alıyoruz. Öyle de olsa böyle de olsa biz Hakkari havalimanını bitireceğiz. Biz geçenlerde daha iki üç hafta önce, İstanbul üçüncü büyük havalimanın dünyanın bir numaralı havalimanının temelini attık. Bu havaalanını yapacak müteahhitleri bile bu Pensilvanya, onları da dinlemiş. Onlara da şantaj montaj kasetleri hazırlamış. Orada da bir erteleme oldu. buna rağmen temeli attık. Şimdi yıllık yolcu kapasitesi 150 milyon olan havalimanımızın inşaatı başladı. İnşallah 6 tane pisti olacak,  böyle bir havalimanı.

 

 

4 Comments