Başbakan Güven Oyu Almazsa İstifa Edecek

ccccKoalisyon hükümeti sırat köprüsünden geçiyor. Hükümet cephesinde birçok milletvekili borç anlaşmasını onaylamama eğilimde. İstediği güvenoyunu alamazsa Çipras, istifa dahil her olasılığa açık kapı bırakıyor.

Yunanistan hükumeti dün Euro Grubu’na sunduğu ekonomik yardım karşılığı reform şartlarını bugün parlamentoda oyluyor. Başbakan Aleksis Çipras, yeni bir kurtarma paketini müzakere edebilmek için parlamentonun desteğini arıyor.

SYRİZA içerisinde Sol Platform da borç anlaşmasının ülkeyi uçuruma sürükleyeceğini vurgulamaya devam ediyor.

Akşama doğru platforma üye iki milletvekili ile 3 parti üyesinin imzasıyla yayınlanan bildiride ülkenin bir an evvel drahmiye geçmesini talep edildi. Platformun sözcüsü Enerji Bakanı Panayiotis Lafazanis’in yaklaşan kritik meclis oylamasındaki tavrı ise bilinmezliğini koruyor. Basına sızan haberlere göre, Lafazanis’in isyan bayrağı çekmesiyle beraber SYRİZA içerisinden 20-30 milletvekilinin borç anlaşmasını desteklemeyecek.

 
Hükümetteki büyük kriz ve isyan dalgası SYRİZA ile sınırlı değil. ANEL içerisinde 4 milletvekilinin de partileriyle bağlarını koparma pahasına borç anlaşmasını desteklememe kararı alabilecekleri belirtildi. ANEL’in lideri Panos Kammenos tam anlamıyla büyük bir krizle karşı karşya kalmış durumda.

Öğlen saatlerinde açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bu akşam gerçekleştirilecek olan meclis oylamasında borç anlaşmasına verilecek olan desteğin hükümeti için güvenoyu manasını taşıyacağını söylemişti. İstediği güvenoyunu alamazsa Çipras, istifa dahil her olasılığa açık kapı bırakıyor.

Çipras’a yakın çevreler ilerleyen saatlerde hükümetteki krizin atlatılacağını ve sağduyunun galip geleceğini vurguluyor.

6 Comments