Başbakan İşsiz Protestocuyu Azarladı

1014530950Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, başkent Kiev’deki Boryspil Uluslararası Havalimanı’ndaki işlerinden kemer sıkma yüzünden çıkarılan işçilerle bir araya geldi. Ancak bu ‘duygu yüklü’ görüşme, Poroşenko’nun işçilerden birini tehdit etmesiyle bozuldu.

Boryspil Uluslararası Havalimanı’ndan çıkarılan işçilerle görüşen ve neden işsiz kaldıklarını açıklamaya çalışan Ukrayna lideri Pyotr Poroşenko, savaş halindeyken ve harcamalar azaltılmaya çalışılırken hükümetin kendilerini sübvanse edemeyeceğini anlattı.
Poroşenko, “Kamu harcamalarını kıstık. (Eski Devlet Başkanı Viktor) Yanukoviç, devlete pahalıya mal oldu. Hâlihazırda süren bir savaş var. Bu sebeple kimse devlet bütçesinden yardım alamayacak. Daha ordunun ihtiyaçları tam karşılanamazken vergilerle size destek vermemiz mümkün değil” dedi.
BANA SESİNİ YÜKSELTME, YOKSA…’

Bu sözler kalabalığın ‘gözlerini yaşartsa’ da, işçilerden birinin Poroşenko’ya seslenip soru sormasıyla ortam gerildi. İşçiye parmak sallayan Poroşenko, “Bana sesini yükseltme, yoksa uzaklaştırılırsın” diye bağırdı. Poroşenko’nun ‘uzaklaştırmak’ fiili ile tam olarak ne kast ettiği bilinmiyor, ama basın mensupları işçinin tutuklanmayla tehdit edildiğini düşünüyor.

Bağımsız bir işçi sendikası, işçilerin yasadışı olarak işten çıkarılmasını protesto için bugün havalimanında grev çağrısı yapmıştı. Poroşenko ise işten çıkarmaların kanunlara tamamen uygun olduğunu, işçilerin isterlerse dava açabileceklerini belirtti

28 Comments