Başbakan Parlamentoda Kadın Vekile Vurdu

Kanada Federal Parlamentosu, dün akşam oturumunda Başbakan Justin Trudeau ile muhalefet milletvekillerinin arbedesine sahne oldu. Yaşanan arbede sırasında bir kadın vekilin göğsüne dirseğiyle vuran Trudeau, davranışlarından ötürü özür diledi. Geçen yıl göreve geldikten sonra “en yakışıklı başbakan” olarak tanımlanan 44 yaşındaki Trudeau, eski bir boksör. Parlamentoda, görüşmeleri tamamlanan Bill C-14 sayılı ötenaziyi serbest bırakan yasanın oylamalarına geçildiği sırada, anamuhalefet partisi Muhafazakarlar ile diğer muhalefet partisi Yeni Demokratlar’a mensup milletvekillerinin akışı yavaşlattığını düşünen Başbakan Trudeau, bir an da oturduğu yerden kalkarak ayaktaki grubun yanına geldi.

Burada Muhafazakâr Parti Leeds-Greenville Bölgesi Milletvekili Gord Brown’ı kolundan tutarak çeken Başbakan Trudeau, Yeni Demokrat Parti Quebec Milletvekili Ruth Ellen Brosseau’nun da göğsüne dirseğiyle vurdu.

Yerine oturan Başbakan Trudeau, hareketlerine tepkilerin artması üzerine tekrar muhalefet sıralarına doğru hızlı adımlarla yürümeye başladı.Kendisine sataşan milletvekillerine cevap verdiği sırada Trudeau’ya Yeni Demokrat Parti lideri Thomas Mulcair müdahale etti. Mulcair’in “nasıl bir insan bir kadına vurabilir?’’ şeklindeki sözlerine sinirlenen Başbakan Trudeau, Mulcair’in üzerine yürüdü.Oturumu yöneten Parlamento Başkanı Geoff Reagan’ın müdahalesi ile yatışan milletvekilleri, Başbakan Trudeau’yu bir süre de sözlü protesto ettiler. Muhalefet partileri adına söz alan milletvekilleri, iki milletvekiline karşı sergilenen tavır nedeniyle Kanada Başbakanı Trudeau’yu kınadı.

Tepkiler üzerine söz alan Başbakan Trudeau, “amacım kimseyi incitmek ya da canını yakmak değildi. Sadece yavaşlatılan akışı hızlandırmak istedim. Özür dilerim” dedi.

Bu sırada iktidar sıralarından tartışmayı seyreden milletvekillerinden bazıları da Trudeau’nun yanına geldi. Trudeau’nun Mulcair’le olan tartışmasında kullandığı hakaret ifadeleri de o sırada canlı yayın yapmakta olan parlamento televizyonu kayıtlarına yansıdı.

63 Comments