Başbakan: Rusya İle Savaştayız

imagesUkrayna ordusu, Rus yanlılarının kontrolündeki Slaviansk kentine operasyon düzenliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Turçinov, “Savaştayız” açıklaması yaptı.

Ukrayna ordusu, Rus yanlılarının kontrolündeki Slaviansk kentine büyük bir operasyon başlattı.

Rus Interfax haber ajansı, Ukrayna ordusunun, Rus yanlıların kontrolünde olan televizyon kulesini geri aldığını duyurdu.

Rus yanlısı milislerin kentin merkezine doğru kaçtığı iddia edildi. Ukrayna’ya ait bir helikopterin de düşürüldüğü iddia edildi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Slaviansk kentinde Rus yanlılarına düzenlenen operasyon sırasında bazı Ukrayna askerlerinin hayatını kaybettttiği duyuruldu.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, ölü sayısında rakam vermezken, 8 Ukrayna askerinin yaralandığını söyledi.

Ukrayna ordusu Slaviansk kentini dünden bu yana kuşatma altında tutuyor.

Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov ise, ülkenin doğusundaki olaylardan Rusya’yı sorumlu tuttu. ülkesindeki gelişmelerle ilgili Rusya’yı suçladı.

“Rusya tarafından kendilerine karşı bir savaş yürütüldüğünü” ileri süren Turçinov, “Moskova 25 Mayıs’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi ülkeyi tamamen istikrarsızlaştırmaya çalışıyor” dedi.

Turçinov, “Bölgedeki vatandaşlarımız maalesef ayrılıkçıları ve teröristleri destekliyor. Bu da terörle mücadele operasyonlarını zorlaştırıyor” şeklinde konuştu.

4 Comments