Başbakan Twitter Kapatılacak Sözlerine Çok Sert Tepki Gösterdi!

twitter-logo-birdRusya Federal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Dairesi Başkan Yardımcısı Maksim Ksenzov, 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi beklenen yasa çerçevesinde Rusya’da Twitter’ın kapatılabileceğini söyledi. Ksenzov’un bu açıklaması, Başbakan Dmitriy Medvedev’den tepki gördü…

1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi beklenen yasa, hem Rusya kaynaklı hem de yabancı sosyal paylaşım sitelerine, ‘yayınlanan bilginin doğruluğunun kontrol edilmesi’ gibi yeni yükümlülükler getiriyor. Aynı yasayla birlikte söz konusu sitelere; ‘devlet sırlarının yaygınlaştırılması’, ‘hakaret içeren ifadelerin ve Rusya’da yasaklı içeriklerin yayınlanması’ konusunda yasak getiriliyor.
Peki, bu durum Twitter ve diğer sosyal paylaşım sitelerini nasıl etkiler? Rusya’da Twitter’ın kapatılması gündeme gelebilir mi? Bu konular hakkında İzvestiya gazetesinde değerlendirmelerde bulunan Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Dairesi Başkan Yardımcısı Maksim Ksenzov, yabancı sitelerin Rusya yasalarını ‘ihmal etmeleri’ durumunda gerekli önlemlerin alınacağını söyledi.
Facebook ve Google gibi sitelerin, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Dairesi tüzüğüne uygun hareket ettiği belirten Ksenzov, Twitter’ın ise ‘yasadışı içerikli iletilerin silinmesi’ konusunda ‘zorluk çıkardığını’ ifade etti.
‘TWİTTER’I HEMEN YARIN KAPATABİLİRİZ’
Ksenzov, İzvestiya’nın yönelttiği “Yeni düzenlemeyle birlikte Rusya’da Twitter’ın bloke edilmesine yönelik gerekli hukuksal zemin hazırlanmış oldu. Peki, kapatma ne zaman gerçekleşebilir?” sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı:
“Twitter’ı ya da Facebook’u hemen yarın bile birkaç dakikalığına bloke edebiliriz. Bunda bir sakınca görmüyoruz. Eğer bir gün, uluslararası şirketlerin tutumunun Rus halkına, sosyal ağların kapatılmasının getireceğinden daha önemli zararlar getirdiği kararına varırsak, o zaman yasalar çerçevesinde gerekeni yaparız.”
‘DEVLET ADAMLARI, BU TÜR AÇIKLAMALARDAN KAÇINMALI’

Medvedev, “Sosyal paylaşım sitelerini aktif olarak kullanan birisi olarak, hem bu sitelerin hem de kullanıcıların Rusya yasalarına uygun hareket etmesi gerektiğine inanıyorum. Öte yandan devleti temsil eden ve belirli alanların gelişimden sorumlu kişilerin, kimi zaman ‘akıllıca’ davranması ve sosyal paylaşım sitelerinin kapatılabileceği yönünde röportaj vermemesi gerektiği kanaatindeyim” dedi.
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev bu açıklamayı, Facebook hesabı üzerinden yaptı.

 

 

2 Comments