Başbakan Yıldırım’dan AKPM Kararıyla İlgili Flaş Açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AKPM’nin kararı hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başbakan karar hakkında, “Türkiye karşıtlığının AKPM’ye yansıması. Hiç kimse 15 Temmuz travmasını yaşamadı. Yaşamadıkları için Türkiye’nin aldığı kararları derinlemesine inceleme gereği görmediler. Siyasi bir karar, gerçeklerle örtüşmüyor.” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları özetle şu şekilde;

‘SİYASİ BİR KARAR OLARAK GÖRÜYORUZ’
AKPM’de oy kullananların tamamı PKK’nın terör örgütü olmaktan çıkarılması için propaganda yapan kimseler. Bu karar şunu gösteriyor. Son zamanlarda Avrupa’da İslamofobi, Türkiye karşıtlığı gibi politikaların AKPM’ye yansımasıdır. Uluslararası kuruluşlar Avrupa’da yükselen ırkçılığın etkisinde kalarak böyle kararlar alıyorlar. Bölgesel ve küresel barış için faydalı kararlar değil. Açıkçası Türkiye olarak bu kararı tamamen siyasi karar olarak görüyoruz.
‘KARARIN DOĞURACAĞI SONUÇLAR VAR’
Türkiye’nin gerçekleriyle örtüşmüyor. Kimse Türkiye gibi 15 Temmuz travmasını yaşamadı. Yaşamadıkları için Türkiye’de neler oldu, Türk halkı hangi badirelerden geçti ve Türkiye’nin alması gereken tedbirler nelerdir, zahmet edip derinliğine inceleme fırsatı bulmadılar. Dolayısıyla Türkiye, alınan karar ne olursa olsun, demokrasisini güçlendirmeye, ülkesinin ve milletinin refahını, güvenliğini korumaya devam edecek. Türkiye bölgedeki barışın, güvenliğin teminatı olmaya devam edecek. Bir gün gelecek ki, onlar da aldıkları kararın ne kadar yanlış olduğuna kanaat getirecekler. Bunun doğuracağı sonuçlar var, hükümet olarak değerlendirmemizi yapacağız. Atmamız gereken adımlara karar vereceğiz.

65 Comments