Başbakanı: İngiltere’nin Filistin′i Tanıyacağı Günü Dört Gözle Bekliyorum!

Cameron_2212748bİngiltere Başbakanı Cameron, ″İngiltere’nin Filistin′i tanıyacağı günü dört gözle bekliyorum ancak bu iki devletli çözümü sağlayan müzakerelerin parçası olmalı″ dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosu′nun alt kanadı Avam Kamarası′nda her hafta yapılan ″Başbakan′a Sorular″ oturumunda, parlamentoda önceki gün kabul edilen Filistin önergesi ele alındı.
Oturumda Liberal Demokrat Parti milletvekili David Ward, Filistin’in tanınmasına ilişkin oylama sonucunu anımsatarak, “Cameron’ın bu konuda tarihi bir adım atıp atmayacağını” sordu. Cameron soruya şöyle cevap verdi: “İngiltere’nin Filistin devletini tanıyacağı günü elbette dört gözle bekliyorum. Ancak bu, iki devletli bir çözümü sağlayan müzakerelerin bir parçası olmalı. Hepimiz, İsrail devletinin barış içerisinde ve mutlu bir şekilde Filistin devletiyle yan yana yaşadığını görmek istiyoruz. İşte o zaman Filistin devletini tanımalıyız.”
Cameron’ın cevabını takiben David Ward resmi Twitter hesabından, “David Cameron’dan hayal kırıklığı yaratan bir yanıt geldi. Parlamento Filistin’in tanınması yolunu açtı ancak hükümet kamuoyunun fikrini dikkate almıyor” diye yazdı.
İngiliz Parlamentosu önceki gün, Filistin’in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi 12’ye karşı 274 oyla kabul etmişti.

6 Comments