Başbakanın Tüm Diplomaları Sahte Çıktı İstifa Etti

mmmMoldova Başbakanı Kiril Gaburiç, lise ve üniversite diplomalarının sahte olduğu iddiaları üzerine bugün istifasını açıkladı.

Sputnik’in haberine göre Gaburiç, “Ben politikacı değilim, yöneticiyim. Siyasi oyunlara katılmayı ve eğitimimin ülke meselesi haline getirilmesini istemiyorum” diye konuştu. Dün akşam sahte diploma iddiaları üzerine savcılık tarafından sorgulanan Gaburiç, tüm vatandaşların kanun önünde eşit olduğunu vurgulayarak soruşturma sürecine yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti.
Moldova Başbakanı Gaburiç’in istifa açıklaması, 14 Haziran’daki yerel seçimlerden iki gün öncesine denk geldi. Anketlere göre seçimleri, AB ile imzalanan Kapsamlı Ortaklık Anlaşması’nın iptalinden yana olan ve Rusya ile daha sıkı ilişkiler geliştirmeyi hedefleyen muhalefet partileri ‘Bizim Parti’ ve ‘Sosyalist Parti’ kazanabilir.

Başbakanlık görevine 18 Şubat 2015’te başlayan 38 yaşındaki Gaburiç, daha önce İsveçli Telekom şirketi TeliaSonera’nın Moldova ve Azerbaycan iştiraklerinde yönetici olarak çalışmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da diplomasının sahte olduğu politikacılar ve yazarlar tarafından iddia edilmiş, Erdoğan’ın diplomasının yayınlanması tartışmaları bitirmemişti.

2 Comments