Başkan Adayı Hillary Clinton İran’a Gözdağı Verdi: Askeri Müdahale Masada

dddDemokrat Parti Başkan Adayı Hillary Clinton, İran’la yapılan anlaşmanın ülkeye yönelik askeri müdahale olasılığını ortadan kaldırmadığını söyledi.

 
ABD’de Demokrat Parti’den başkanlık seçimi için aday adayı olan, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Salı günü imzalanan nükleer anlaşmanın şartlarını ihlal etmesi halinde İran’a askeri müdahalenin gündeme gelebileceğini söyledi.

Clinton dün yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıl başkan seçildiği takdirde, İran’ın anlaşmayı ihlal etmesi durumunda askeri müdahale ile karşılık vereceğini söyledi. Demokrat Parti aday adayı, “Herhangi bir hileye verilecek yanıt ani ve kararlı olmalı, yaptırımların geri getirilmesiyle başlamalı, ancak gerektiği takdirde askeri seçeneklerimizi de içerecek şekilde hiçbir seçeneği masanın üzerinden kaldırmamalıdır” diye konuştu.

Clinton sözlerini, “İran’a verilecek mesaj açık olmalı: Hiçbir zaman nükleer bombaya sahip olmanıza izin vermeyeceğiz; yalnızca bu anlaşma süresince değil, hiçbir zaman” diye sürdürdü.

Anlaşmanın İran’ın nükleer silah geliştirmesini engelleyeceğini savunan Hillary Clinton, “Başkan olarak ittifakımızı daha da güçlendirmek için hemen görüşmelere başlamak üzere İsrail yönetimini Washington’a davet edeceğim” sözleriyle anlaşmaya karşı çıkan İsrail’e göz kırptı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Tahran’a karşı gerektiğine askeri güce de başvurarak İsrail’i savunmaya hazır olduklarını söyledi. Carter, “İsrail de dahil olmak üzere bölgedeki dost ve müttefiklerimizin güvenliğini desteklemeye hazırız ve bu doğrultuda konum alıyoruz. Gerektiği takdirde askeri seçeneğe başvururuz” dedi.

Beyaz Saray, Pentagon başkanının önümüzdeki hafta İsrail’i ziyaret edeceğini duyurdu.

6 Comments