Batıya Meydan Okudu Terörün Kökünü İran Kazıyacak Dedi

,DrXT0IN8F0i7D_8YXoiOuwİslam Devrimi’nin 36’ıncı yılını kutluyan binlerce İranlı başkent Tahran’daki Azadi Meydanı’nı doldurdu.

 
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin burada halka seslendi. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, devrim kutlamaları münasebetiyle 1020 mahkumun affedilmesi veya cezalarının hafifletilmesini öngören kararı da onayladı.

 
İslam Devrimi’nin 36’ncı yıldönümü dolayısıyla konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin Batı’nın baskılarından korkmadığını söyledi.

 
Ortadoğu’da istikrar ve barışın sağlanmasının İran’la işbirliği yapmaktan geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, “İran halkı baskı ve yaptırımlardan korkmaz” dedi.

 
Batılı ülkelerle yürütülen nükleer müzakerelerden İran milletinin izzetini içeren bir anlaşma yapılmasını istediklerini söyleyen Ruhani, “İran’ın baskı ve yaptırımlardan dolayı müzakere masasında oturduğunu söyleyenler, yalan söylüyor. İran, bölgede ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için masada bulunuyor” diye konuştu.

 

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani sözlerine şöyle devam etti: “Ortadoğu’da barış ve istikrar sağlanacak, terörün kökü kazınacaksa bu İran’ın bulunmasından geçer. Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’de terörist guruplara karşı bu ülke halklarına yardım eden güç, İran İslam Cumhuriyet’iydi.”

 

 

,1SzES5Di6ECqzfuvpXghaQ

3 Comments