Bayaz Saray’da “Kudüs Krizi” Danışman İstifa Etti!

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesinden sadece iki gün sonra Orta Doğu politik danışmanı Dina Powell İstifa etti.

İsrail-Filistin barış anlaşmasını ilerletme çabalarıyla bilinen, ABD Başkanı Trump ‘un Orta Doğu politik danışmanı olan Dina Powell, Beyaz Saray‘a istifasını sundu.

İstifasına Cuma günü sunan Powell “iyi şartlar” la ayrıldığın ve dışarıdan Beyaz Saray’a danışmanlık yapmaya devam edeceğini söyledi.

Powell, daha önce Trump’un damadı ve aynı zamanda baş danışmanı Jared Kushner‘e üst düzeyde danışmanlık yaptı, daha sonra Mart ayında senatör yardımcısı olarak Beyaz Saray’a katıldı.

Dina Powell, geçmişte, George W. Bush’un ekibinde, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olarak çalıştı ve Arap dünyasına konusunda uzmanlaşmış bir isim. Akıcı bir şekilde Arapça konuşan Powell, Trump’ın Ortadoğu politikasında büyük bir rol oynadı. Başkan Trump’un Arap liderlerle yaptığı toplantıların çoğuna katıldı. yönetimin İsrail-Filistin görüşmelerini yenileme girişimlerinde önemli bir rol oynadı.

 

134 Comments