Bayaz Saray İçin Yarışan Adaylar: Yahudi, Meksikalı, Kanadalı Ve Bir Kadın

ssss

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

ABD’de 8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak  olan başkanlık ön seçimleri için yarış kıran kırana devam ederken gözler adayların kimliğine çevrildi.

Bu seçimler 58. ABD başkanlık seçimleri olacaktı. ABD’nin şimdiki başkanı Barack Obama bu göreve iki kez seçilmiş olduğu için üçüncü bir kez aday olması mümkün değil. Partilerin adayları kendi içlerinde yapılacak olan ön seçimlerle belirlenecek. Amerikalılar tarihinde ilk kez Barak Obama’yı babası Müslüman bir siyahiyi Beyaz Saray’a Başkan olarak gönderdi. 2016 başkanlık seçimleri için yine gözler başkanlık aday adaylarının kimliğine çevrildi. Çünkü aadaylardan Bernie Sanders Yahudi, Marco Rubio Meksika kökenli, Ted Cruz Kanada Doğumlu,Hillary Rodham Clinton ise seçilirse ABD’nin ilk kadın başkanı olacak.

Doanal Trump ise ABD başkanlık tarihinde görülmemiş söylemleriyle bütün dünyada tepkilere neden oldu.
robia
Marco Rubio, ABD’nin Florida Eyaleti senatörü. 2016 ABD başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Partiden aday adayı.

Marco Rubio 28 Mayıs 1971 Florida eyaletinin Miami kentinde dünyaya geldi.  Babası Mario Rubio Reina ve annesi Oriales (Garcia) Rubio 1956 yılında, yani Fidel Castro’nun başa geçmesinden önce, Küba’dan ayrılarak ABD’ye göç etmişlerdir. Marco Rubio doğduğunda anne ve babası ABD vatandaşı değillerdi., 1975 yılında ABD vatandaşı oldular. Marco Rubio Miami’de büyüdü. 1993 yılında University of Florida’da Üniversiteyi bitirdi. 1996 yılında da University of Miami Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Marco Rubio 1999 yılında Florida eyalet meclisine seçilerek siyasete girdi. 2006 yılında henüz 35 yaşındayken eyalet meclisine başkan seçildi. Bu görevi 2008 yılında kadar sürdürdükten sonra Florida eyalet meclisinden ayrıldı. 2010 yılında ABD Senatosu’na seçildi. 13 Nisan 2015 tarihinde ise 2016 ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koyd

 

tttttttttTed Cruz 22 Aralık 1970’de Kanada’da Alberta, Calgaryde dünyaya geldi. ABD’nin Teksas Eyaleti senatörü. 2016 ABD başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Partiden aday adayı.

Cruz, ilköğretim ve lise eğitimini, Houston’da aldıktan sonra, 1992 yılında Princeton Üniversitesi’nden ve 1995 yılında da, HarvardHukuk bölümünden mezun oldu. Cruz, 1999 ile 2003 yılları arasında, Federal Ticaret Komisyonunda Politika Planlama Dairesi müdürü oldu. 2000 yılında George W. Bush’un seçim kampanyalarında iç politika danışmanlığı ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nda da başsavcı vekilliği görevini yürüttü.2000 yılında, Teksas Başsavcısı Greg Abbott tarafından Teksas Başsavcı vekili olarak atandıktan sonra, Mayıs 2008’e kadar bu görevde kaldı ve bu süre boyunca da, bu makamda en uzun süre bulunanhispanik kökenli avukat olma unvanını kazandı. Ayrıca 2004 ile 2009 yılları arasında, Teksas Üniversitesi’nin Hukuk bölümünde, ABD Yüce Mahkemesinin karşılaştığı davalarla ilgili olarak, üniversite de profesör sıfatıyla misafir öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

Ted Cruz, Cumhuriyetçi Kay Bailey Hutchison’ın boşalan senato koltuğu için Cumhuriyetçi Partiden Teksas senatörlüğüne aday oldu. 31 Temmuz 2012 tarihinde yapılan ikinci tur oylamada, rakibi David Dewhurst’ü %43’e karşı %57 oyla yendi. Cruz 6 Kasım 2012 tarihinde ki genel seçimlerden de, eski hükümet Temsilcisi Paul Sadler’i de %41’e %56 oyla yenmeyi başardı. 2012 yılında ABD’in Teksas Senatosuna seçilerek, böylece hispanik kökenli birisi ilk defa Teksas’ı temsil etmiş oldu. 14 Kasım 2012 tarihinde ise, Ulusal Cumhuriyetçi Senatörler Komitesi başkan yardımcılığına atandı.

Cruz Mart 2015’te, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiden başkan adayı olmak için kampanya başlattı.

burrrnnnBernie Sanders (8 Eylül 1941), Amerika Birleşik Devletleri Vermont Senatörü’dür. 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti’nin aday adayıdır. Sanders, ABD kongresi tarihinde en uzun süre bağımsız siyasetçi olarak hizmet vermiş kişidir. Kendini demokratik sosyalistolarak tanımlayan Sanders’ın politikaları İskandinav ülkelerindeki sosyal demokratlara benzemektedir. İsveç Modelini savunmaktadır

Sanders Sanders Brooklyn, New York’ta Eli Sanders ve Dorothy Glassberg çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. Polonya’dan göçen Yahudi kökenli babasının ailesi Holokostta öldürüldü. Annesi New Yorkta Yahudi bir ailenden doğmuştur

Sanders 30 Nisan 2015’te Demokratik Parti’nin başkan adayı olmak istediğini Amerikan Kongre Binasında duyurdu. Kampanya resmi olarak 26 Mayıs’ta Burlington’da başladı. Aynı zamanda seçimdeki tek Yahudi  adaydır. Kampanyası sırasında, George Mason Üniversitesi’nde Müslüman bir genç kıza da sarılarak, Müslümanlara yönelik ayrımcılığın kökünü kazıyacağını söylemiştir.

 

Clinton1Hillary Rodham Clinton (26 Ekim 1947),  Seçimi kazanırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın başkanı ünvanını alacak.

2001-2009 arasında ABD Senatosunda New York eyaletini temsil etmiştir. ABD’nin 42. devlet başkanı Bill Clinton’la evli olan Hillary Rodham Clinton, 1993-2001 yılları arasında eşinin başkanlığı sırasında First Lady olarak görev yaptı. Mesleği avukat olan ClintonDemokratik Parti üyesidir. 20 Ocak 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koydu ancak adaylığı az farkla Barack Obama’ya kaybetti.Amerika Birleşik Devletleri’nin 67. Dışişleri bakanı

Donald TrumpDonald Trump 14 Haziran 1946 Queens, New York ‘da dünyay gelen Turump Cumhuriyetçi Parti’den ABD başkan aday adayı. İş adamı, siyasetçi, yönetici, girişimci ve yazar.

Alman asıllı Amerikalı işadamı Frederick Trump’ın torunudur. Amerikalı iş adamı Fred Trump’ın 5 çocuğundan biridir. Maryanne, Frederick Jr., Elizabeth, Robert adında 4 kardeşi vardır. Donald Trump 3 evlilik yapmıştır bu evliliklerden 3 erkek 2 kız olmak üzere 5 çocuğu vardır. 1977 yılında atlet ve manken olan Ivana Zelníčková ile evlendi bu evlilikten Donald Trump, Jr.,Ivanka Trump ve Eric Trump olmak üzere 3 çocuğu oldu. 1991 yılında 16 yıllık eşinden ayrıldı. Boşandıktan 2 sene televizyoncu Marla Maples ile evlendi aynı sene bu evlilikten Tiffany adında kızı doğdu. Çift 1996 yılında ayrılma kararı aldı. 2005 yılında tasarımcı ve model olan Melania Knauss ile evlendi. Bu evlilikten 2006 yılında Barron Trump adında bir oğlu doğdu. Donald Trump ilk eşinden doğan Donald Trump Jr.,Eric Trump, İvanka Trump iş dünyasında yer edinmesini istemiş çocuklarınında bu işi öğrenmesi ve kendisinden sonra şirketi yönetebilmeleri için onları yanına almıştır. Firmasının resmi sitesinde bu üç çocuk The Next Generation olarak tanıtılmaktadır

New York’ta dünyaya gelen Trump’ın büyükannesiyle büyükbabası Baden’den ABD’ye göç etmişlerdi. Babası emlâkçılık yapıyordu. Donald Trump 1960’lı yılların başında liseyi kötü hal ve gidişi yüzünden, terk etmek zorunda kaldı. Ardından askeri akademide okudu ve 1968’den sonra Pennsylvania’daki Wharton Institute’de işletme bilimleri eğitimi gördü. Tek ve iki ailelik evlerin yapımında uzmanlaşan babasının şirketinde ayak işlerine baktı.Trump ilk işini bile büyük tuttu. 1973’te New York’ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelen inşa ettirdi. Sonraki projelerinin tümünde yaptığı gibi, finansmanı devletten sağladığı vergi indirimi ve diğer ayrıcalıklarla (örneğin inşaat arazisinin kendisine ucuza bırakılması gibi) garanti altına alıyordu.

“Big Deal”i (büyük vurgun) 1975’te gerçekleştirdi. 10 milyon dolara, Grand Central Station’a (Büyük Merkez Garı) bitişik olan harabe halindeki Commodore otelini satın aldı. Masraf tutarı 80 milyon dolara ulaşan değişikliklerle, bu oteli beş yıl içinde 1.400’den fazla odası olan bir lüks otel haline getirmeyi amaçlıyordu. New York 70’li yılların ortasında eski ihtişamını büyük ölçüde kaybettiğinden, kent belediyesi bu girişimini olumlu karşıladı. New York metropolü kötü yönetim ve toplumsal sorunlar yüzünden iflasın sınırına ulaşmıştı. Trump belediyeden sağladığı desteğin yanı sıra, yeni inşa ediimekte olan bu camdan sarayın % 50’sini 100 milyon dolar karşılığı satın alan Hyatt Oteller Zinciri ile bir kontrat imzaladı. Trump bu işe toplam 90 milyon dolardan fazla yatırmadığı için, bu işten çok büyük bir kazanç sağladı. 1980 yılının Eylül ayında açılan Grand Hyatt Oteli çok kısa bir sürede New York’un belli başlı adresi haline geldi.

Kentin manzarasını değiştiren çok sayıda başka göz kamaştırıcı yatırımı Grand Hyatt otelini izleyince, Trump kısa zamanda “New York’u yenileyen adam” olarak ün saldı. Mimar ve tasarımcıların uyarladıkları, bronz ve camdan yapılma gösterişli bina cephelerini, Trump dizayn ediyordu. 1983’te gerçekleşen duvarları altından çağlayanlı (kaskatlı) ve sosyeteye hitab eden çok sayıda mağazayı barındıran Trump Tower adlı lüks bina, Trump’ın prestij projesi oldu.

Trump, 80’li yılların ortasında New York’un gelmiş geçmiş en devasa imar projesini hazırladı. Hudson Nehri’nin batı yakasındaki Television City. Hiçbir zaman gerçekleşemeyen bu projede, on bir tane 45 katlı kule ve 400 metreyi aşan yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olması tasarlanan 145 katlı bir gökdelen öngörülmüştü.

Bundan sonraki en muazzam vurgunları 80’li yılların sonunda gerçekleşti. Trump Lufthansa ile direkt rekabete girerek 420 milyon dolara Plaza Oteli’ni satın aldı ve ayrıca kendi havayolları şirketini kurabilmek amacıyla iflas halindeki Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu (37 adet Boeing 727’yi 350 milyon dolara) satın aldı. 1990’da Adantic City’de inşa ettirdiği Tac Mahal Otel-Casino ile kumarhane işine girmiş oldu. Bu sıralarda 41 yaşındaki girişimcinin serveti 4 milyar dolar olarak tahmin edilmekteydi.

Bir yıl içinde çöküşü başladı. “Forbes” adlı ekonomi dergisiyle “Wall Street Journal” gazetesi Trump’ın “tasavvur edilemeyecek inşaat borçlarından” söz ediyorlar dı. İnşaat kralı kendini fazla zorlamıştı. Buna bir de aile sorunları eklendi. Çekoslovakyalı bir kayak şampiyonu olan karısı Ivana Zelnickova bir tartışmadan sonra Trump’a zina nedeniyle boşanma davası açacağını ilan etti. Her ne kadar karıkoca barıştıysa da kısa süreli bir beraberlikten sonra 1993’te iş ilişkileri tümüyle bozuldu ve Trump karısına 15 milyon dolar tazminat ödedi.

Trump, 90’lı yılların başında bankaların kendisine bundan sonra alacağı kredilerin koşullarını dikte etmelerine ses çıkaramadı. Yıllık faiz ödemeleri 120 milyon dolara ulaşmıştı. Ayrıca lüks yaşam tarzına ciddi bir biçimde karışılmasına göz yummak zorunda kaldı. Özel masrafları denetlemeye alındı ve bundan böyle yılda “yalnızca” 350.000 dolar harcamasına izin verildi.

Trump gene de tahminlerin ötesinde çabuk toparlanabildi. Kasım 2004’te şirketi Chapter 11 Protection’a başvurduktan sonra Trump, CEO pozisyonundan ayrıldı ancak yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürdü. Mayıs 2005’te şirket “Trump Eğlence İşletmeleri Holdingi” olarak yeniden yükselmiştir.

2016 yılında sert barış ideolojisinin, Radikal İslam, IŞİD, atom ülkesi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması sebebiyle Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

 

 

 

 

 

 

291 Comments