FT: Türkiye Amerika’nın Rızası Olmadan Suriye’ye Giremez

fffffFinancial Times’de yer alan  bir haberde, Türkiye’nin ABD’nin rızası olmadan Suriye’ye doğrudan müdahale etmesinin beklenmediği belirtiliyor.

 
Türkiye’nin Suriye sınırında bir tampon bölge oluşturmak istediği kaydedilen haberde, bunun Kürtlerin ilerleyişini durdurabileceği ifade ediliyor. Haberden bazı bölümler şöyle:

“Türkiye sınırda bir tampon bölge kurulmasını istiyor. Birkaç kilometre derinliğe sahip olacak bu bölge, Türkiye’nin ana kaygısı olan Kürt ilerleyişini durdurmasını sağlayacak. Böyle bir adım, Rusya ve Suriye ordusunun saldırısı altındaki ılımlı muhalif gruplar için güvenli bölge olabilir.”

KUZEYE İSLAM KOALİSYONU
“Suriyeli muhaliflere göre ılımlı muhalif grupların bazı üst düzey isimleri Ankara ve İstanbul’da Türk askeri yetkilileriyle bir araya gelip kuzeyde bir ‘İslam koalisyonu’ konuşlandırılması olasılığın ele aldılar. NATO üyelerinin çoğu için, Rus güçlerinin bulunduğu sıkışık bir bölgede bir ittifak üyesinin asker bulundurması son derece rahatsız edici bir gelişme.

ABD’NİN RIZASI OLMADAN TÜRKİYE, SURİYE’YE GİRMEZ
Orta Doğu Enstitüsü’nden Charles Lister, ‘Suriye kontrolden çıkıyor. Suriye’nin kuzeyinde yaşananlar, savaşın gidişatını değiştirebilir’ diyor. Türkiye’nin ABD’nin rızası olmadan müdahalede bulunması olası görülmüyor. Ancak Türkiye, Suriye merkezli aktivistlere göre, topraklarından Suriyeli isyancıları savaş bölgelerine sevk etmeye devam ediyor. Önceki gece yüzlerce savaşçı Kürtlerin elindeki bölgelere geçti.

Bu arada, Suriye savaşında ağırlığı kaybetmeye başlamaktan endişelenen Suudi Arabistan, asker göndermeyi sadece Suriye değil, ABD nezdinde de nüfuzunu korumak için bir şart olarak görüyor.

ASIL MESELE RUSYA’YA BEDEL ÖDETEBİLMEK

“Washington, DAEŞ’e karşı operasyonlarına ağırlık vermeyi planlıyor. Amerikan Savunma yetkilileri, Beyaz Saray’ın özel operasyonların önemli oranda artırılmasına onay verdiğini söylüyor. Ilımlı muhaliflere silah yardımı artırılabilir. Gözlemciler, Rusya’nın Eylül’deki mühalesinden sonra Suriye’de muhalif grupların elindeki uçaksavar füzelerinin sayısının arttığını söylüyor. Muhalifler Suriye ordusuna bu silahlarla karşı koyuyor. İsyancılar, havan ve gelişmiş füzeler dahil yeni silahların gelmeye başladığını söylüyor. Üst düzey Batılı bir siyasetçi, ‘Asıl mesele, Ruslara ağır bir bedel ödetebilmek. Ama bunu nasıl yapabileceğimizi söylemek zor’ diyor.”

5 Comments

 • Buy Steroid Online Reply

  18 January 2021 at 10:46

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/bbc-turkiye-amerikanin-rizasi-olmadan-suriyeye-giremez/ […]

 • wig Reply

  23 January 2021 at 12:15

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/bbc-turkiye-amerikanin-rizasi-olmadan-suriyeye-giremez/ […]

 • dumps shop script Reply

  26 January 2021 at 17:09

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/bbc-turkiye-amerikanin-rizasi-olmadan-suriyeye-giremez/ […]

 • zortilonrel Reply

  07 February 2021 at 16:33

  F*ckin’ tremendous things here. I am very glad to look your post. Thank you a lot and i’m looking forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 • sex and the city cast feud Reply

  01 April 2021 at 00:13

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/bbc-turkiye-amerikanin-rizasi-olmadan-suriyeye-giremez/ […]

Leave a Comment