Beklenen Cevap Fransa’dan Geldi: “PYD Cenevre’de Olmayacak”

kkkPYD’nin İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacak olan toplantıya katılmayacağı ileri sürüldü.

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Cenevre’de 29 Ocak’ta yapılacak Suriye müzakerelerine katılıp katılamayacağına dair bir açıklama da Fransa’dan geldi.

France Culture radyosuna konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, PYD’nin Suriye barış görüşmelerine davet edilmeyeceğini söyledi.

Fabius, “BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, davetiyeleri gönderdi. PYD grubu problem oluşturuyordu. Bay De Mistıra, onlara bir davetiye göndermediğini bana söyledi” ifadelerini kullandı.

Fransız bakan, Riyad’da seçilen temsilcilerin yanısıra bazı diğer muhaliflerin de görüşmelerde yer alacağını dile getirdi.

Muhalefetin temsilcisi Riyad Hicab’la telefon görüşmesi yaptığını aktaran Fabius, “Bugün davete cevabını bildirecek. Doğru anladıysam ‘evet’ diyecek. Fakat kimlerin katılacağı, insani anlamda neler yapılmakta olduğunu ve görüşmelerin kapsamı hakkında detaylı bilgi istiyorlar” şeklinde konuştu.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim de, Suriye’deki krizin çözümü amacıyla Cuma günü Cenevre’de yapılacak görüşmeler için kendilerine davetiye gelmediğini söylemişti.

PYD’nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Meclisi’nin Eşbaşkanı Heysem Menna ise Cenevre’ye davet edildi.

37 Comments