Belçika’dan Sabancı Suikasti Faili Fehriye Erdal Kararı

ffffBelçika Fehriye Erdal’ın yargılamasının yapılacağı duyuruldu.

Özdemir Sabancı suikastı sanığı DHKP-C üyesi Fehriye Erdal Belçika’da yargılanacak. Belçika’nın Brugge Mahkemesi, firari olan Fehriye Erdal’ın yargılanacağını duyurdu.

Sabancı ailesinin Belçikalı avukatı Fernand Schmitz, “Fehriye Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlar nedeniyle Belçika’da yargılanması yönünde siyasi irade gördüğü ve bunun yeni bir gelişme olduğu” açıklaması yaptı.

Devrimci Halk Kurtuluş PartisiCephesi üyesi olan  Fehriye Erda 5 aydır temizlik işçisi olarak çalışmakta olduğu Sabancı Holding’in yönetim binası İstanbul Sabancı Center’a, 1996 yılının Ocak ayında Özdemir Sabancı’nın öldürülmesi eyleminden yargılanan kişi olarak biliniyor.  Sakıp Sabancı’yı öldürmek için binaya giren  İsmail Akkol ve Mustafa Duyar önce Özdemir Sabancı’yı ve beraber toplantı yapmakta olduğu Sabancı Holding’e bağlı bir şirket olan Toyotasa’nın genel müdürü Haluk Görgün ile sekreter Nilgün Hasefe’ yi öldürdüğü iddia ediliyor.

İddialara göre cinayet sonrasında bir tırın kasasında Türkiye’yi terk eden Fehriye Erdal önce Yunanistan daha sonrada Belçika’ya kaçmıştır. Burada Knokke kentinde kaldığı apartmanda 1999 senesinde yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanmış yargılanmasının sonunda 1 yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Fehriye Erdal 2000 yazında hapishaneden çıkıp ev hapsinde tutulmuş, ancak Mart 2006 itibarıyla tekrar kayıplara karışmıştı. Eylül 2007’de Belçika’da sonuçlanan mahkeme kararı ile Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı verildi. Ancak tutuklu kaldığı evden kaçmayı başarmış ve bir sonraki mahkemede beraatine karar verilmiş ve cezası €1250 ağır para cezasına çarptırıldı.

 

131 Comments