Berlin Eyalet Meclisi’nde 8 Türk Kökenli Milletvekili

berlinBerlin’de yapılan eyalet meclisi seçimlerinde oy kaybı yaşasa da zafer Sosyal Demokrat Parti’nin oldu. Seçimlerde parlamentoya 8 Türkiye kökenli milletvekili de girmeyi başardı.Almanya’nın Berlin Eyaleti’nde yapılan meclis seçimlerinde Sosyal Demokart Parti (SPD) oyların yüzde 21,6’sini alarak birinci olarak çıktı. Ancak Sosyal Demokratlar, eyalette 2011 yılında yapılan seçimlerle karşılaştırıldığında yüzde 6,7 oy kaybına uğradı.
Eyalette Sosyal Demokratlarla birlikte koalisyon hükümetinde yer alan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi de oyların yüzde 17,6’sını alarak seçimlerde ikinci parti olarak çıktı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik de seçimlerde düşüş yaşadı; parti beş yıl önceki seçimlere kıyasla oylarının yüzde 5,7’sini kaybetti.
Sol Parti oyların yüzde 15,6’sını aldı. Böylelikle Sol Parti, eyalette daha önce parlamentoda yer alan ve oylarını yükselten tek parti oldu. Oyların yüzde 15,2’sini alan Yeşiller partisi parlamentodaki dördüncü parti olsa da, oylarında yüzde 2,4 oranında düşüş yaşadı.
Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Almanya’daki yükselişini Berlin eyalet seçimlerinde de gösterdi ve yüzde 14,2 ile parlamentoya girmeyi başardı.
Liberal kanatta yer alan Hür Demokrat Parti (FDP) ise oyların yüzde 6,7’sini alarak beş yıl aradan sonra yine eyalet parlamentosuna girdi.
Koalisyon olasılıkları
Bu seçim sonuçlarına göre Berlin Eyalet Parlamentosu’ndaki 160 sandalyeden 38’ini Sosyal Demokratlar ve 31’ini Hristiyan Demokratlar aldı. Yeşiller ve Sol Parti 27’şer sandalye kazandı. Parlamentda Almanya için Alternatif 25, Hür Demokrat Parti ise 12 milletvekili ile temsil edilecek.
Berlin Eyaleti’nde Sosyal Demokratların iktidarda kalacağı ancak iki partili koalisyona oyların yetmeyeceği gözlemleniyor. Dolayısıyla Sosyal Demokratlarla Hristiyan Demokratların sandalye sayısı yeterli olmadığından koalisyona devam edilmesi mümkün değil. Eyalette Sosyal Demokrat-Sol Parti-Yeşiller hükümetinin kurulacağı tahmin ediliyor. Sosyal Demokrat partili Berlin’e Hükümet eden Belediye Başkanı Michael Müller seçimlerden sonra “Sol Parti ve Yeşiller ile aramızda daha fazla ortak yan görüyorum” dedi. Müller seçim kampanyaları sırasında da Hristiyan Demokratlarla koalisyona devam etmek istemediği yönünde mesajlar vermişti.
8 Türkiye kökenli milletvekili
Bu seçimlerde parlamentoya toplam sekiz Türkiye kökenli milletvekili girmeyi başardı. Buna göre Sosyal Demokrat Parti’den Dilek Kolat, Ülker Radziwill ve Derya Çağlar seçildi. Ülker Radziwill gibi dördüncü kez parlamentoya giren Dilek Kolat geçen dönemde Çalışma, Uyum ve Kadından Sorumlu Bakan olarak görev yapıyordu. Derya Çağlar ise ilk kez seçildi.Yeşiller partisinden de üç Türkiye kökenli eyalet meclisine girdi. Canan Bayram 2006 yılından beri parlamentoda milletvekili olarak görev yapıyor. Turgut Altuğ’un bu ikinci dönemi olacak, Fatoş Topaç ise bu seçimlerde ilk kez seçildi.
Hristiyan Demokrat Birlik’ten ise geçen dönemde Eyalet Sağlık Bakanlığı’nda müsteşarlık görevinde bulunan Emine Demirbüken-Wegner parlamentoya girdi. Sol Parti’den de Hakan Taş ikinci kez seçildi.
Seçimlerde Sosyal Demokrat Parti, Hristiyan Demokrat Birlik, Sol Parti ve Yeşiller’den toplam 20 Türkiye kökenli aday bulunuyordu.
Seçimlere bağımsız olarak katılan 5 Türk kökenli adayın oyları ise çok düşük düzeyde kaldı.
AfD’nin parlamentoya girmesi “üzücü”
Seçim sonuçlarını DW Türkçe’ye değerlendiren Sosyal Demokrat Partili Ülker Radziwill, partisinin yine birinci olmasının “sevindirici” ancak Almanya için Alternatif’in yüzde 14 civarında oy almasının “şaşırtıcı” olduğunu söyledi. Radziwill özellikle sağ popülist Almanya için Alternatif’in oylarını artırmasının federal siyaset açısından da değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. Radziwill, ülkede yürütülen mülteci politikasının belirli bir seçmen grubu tarafından kabul edilmemesinin, seçmenin var olan partileri protesto etmesinin ve yabancı düşmanlığının bu partinin oylarını yükseltmesinde etkili olduğunu ifade etti.Seçim sonuçlarını DW Türkçe’ye değerlendiren Sol Partili Hakan Taş da, Almanya için Alternatif’in Berlin Eyaleti’nde meclise girmesini “üzüntü verici olarak” nitelendirdi. Bu sonuçların Almanya’da iktidarda bulunan Hristiyan Birlik partileri-Sosyal Demokrat Parti (CDU/CSU-SPD) koalisyonu tarafından da düşünülmesi gerektiğini belirten Taş, özellikle mülteci politikasının gözden geçirilmesinin şart olduğunu ifade etti. Taş, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “biz bunu başaracağız” sözlerinin “yeterli olmayacacağını” söyledi.

Kaynak: www.dw.com

 

7 Comments

 • tinyurl.com Reply

  21 November 2019 at 12:43

  Hey There. I found your weblog using msn. That is a very neatly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra
  of your useful information. Thanks for the post. I will certainly
  return.

 • tinyurl.com Reply

  22 November 2019 at 05:31

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • Alexandra Young Reply

  23 November 2019 at 08:57

  Sweet web site, super style and design, really clean and utilise pleasant.

 • Boris Marples Reply

  13 September 2020 at 00:33

  Touche. Sound arguments. Keep up the great effort.

 • Lorenzo Romansky Reply

  10 November 2020 at 05:13

  Disponemos de más de 500 tipos de hierro, acero, acero inoxidable, plástico, aceros especiales aluminios con los que fabricamos las piezas. La experiencia de nuestro equipo de profesionales nos permite trabajar con piezas grandes de sectores tan dispares como el de máquina herramienta, el energético el aero-espacial.

 • ed treatment tablets Reply

  19 November 2020 at 21:18

  erectile dysfunction treatment
  erectile remedies for men
  are erectile dysfunction pills covered by aca

 • erectile dysfunction natural remedies Reply

  27 November 2020 at 12:45

  erectile supplement gnc
  erectile over the counter products
  erectile disorder dsm v

Leave a Comment