Berlin’e Göre Vizesiz Seyahat ‘2017’den Önce Olmaz’

mmmBaşbakan Angela Merkel’in inisyatifi ile AB ile Türkiye arasında yapılan sığınmacılar anlaşmasına paralel Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen Bölgesi’ne vize serbetisinin daha önce ilan edilen 1 Temmuz tarihinde gerçekleşme olanağı her geçen gün azalıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği’nin vize muafiyeti için ileri sürdüğü Terörle Mücadele Yasası’nda istenen değişikliğe gösterdiği sert tepki sonrasında Berlin’de ağırlıklı görüş vizesiz seyahatin 2017’den önce olmayacağı şeklinde.

Geçen pazartesi Erdoğan ile Merkel’in ‘Dünya İnsani Zirvesi’ kapsamındaki buluşmalarının ardından ‘vize muafiyeti ve terörle mücadelenin tanımı konusunda Türkiye’nin hassasiyetlerini de gözeten ayrıntılı bir görüşme için Avrupa Birliği kurumlarıyla görüşme yapılması’ mutabakatına varıldığı açıklanmıştı. Ancak zirve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize konusunda uzlaşma sağlanamaması durumunda AB ile sığınmacılar anlaşmasının yürürlüğe sokulmayacağı şeklinde sert bir açıklama yaparken, Merkel Berlin’e döndükten sonra ise Alman medyasında hükümete çevrelerine dayanılarak vize muafiyetinin askıya alındığı haberleri çıkmıştı.

Konuyla ilgili basına konuşan Merkel ‘soğuk kanlı’ olarak yorumlanan bir tavır ortaya koyarak, tartışmalı konular için zamana ihtiyaç olduğunu, ama anlaşma konusunda endişeli olmadığını belirtti. Merkel “Anlaşılan bazı konuların açıklığa kavuşturulması biraz daha uzun zaman alacak, fakat temelde biz yaptığımız anlaşmalara bağlı kalacağız” diye konuştu.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Merkel’e destek vererek, “Politikacıların tehditvari açıklamalara karşı soğukkanlı kalması doğrudur” dedi. Ankara’nın vize muafiyeti için AB’nin şart koştuğu 72 kriterin tümünü yerine getirmesi gerektiğini savunan CDU’lu politikacı, aksi takdirde vizenin kaldırılmayacağını açıkladı. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas ise “Sayın Erdoğan, istediği kadar yaygara koparsın. Biz kendimize şantaj yapılmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde görüş belirtti.

Öte yandan AKP ile Gülen Cemaati arasındaki gerginliğin Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilere de konu olduğu belirlendi. Alman hükümeti “Gülen Cemaati’ne veya ona yakın kuruluş veya kişilere karşı hükümetin tavrında Türkiye’deki gelişmeler nedeniyle bir değişiklik olmadı” şeklinde bir açıklama yaptı.

Geçen günlerde Alman basınında çıkan haberlerde, Türkiye’nin, Gülen Cemaati’nin Almanya’daki faaliyetlerinin durdurulması amacıyla hükümet ile temasa geçtiği ve konuyla ilgili çok sayıda belgeyi Alman yetkililere sunduğu öne sürülmüştü.

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke’nin konuyla ilgili soru önergesine hükümet tarafından verilen yanıtta, Gülen hareketine üye ve Almanya’ya kaçan ya da iltica eden kişilerin, “Almanya’da terör örgütü olarak sınıflandırılmayan siyasi hareketlerdeki kişiler” olarak görüldüğü de açıklandı.

Türk hükümet yetkililerinin Gülen Cemaati ve etkinlikleri konusunda belgeler verdiği doğrulanırken, Alman hükümet temsilcilerinin Gülen Cemaati’nin Almanya’daki temsilcileriyle görüştüğü, bu görüşmelerde Türk hükümetinin Gülen hareketine karşı aldığı önlemlerin gündeme geldiği de kaydedildi.

5 Comments