Berlusconi Yolun Sonuna Geldi Ülkenin Kaderi Ona Bağlı

berrrrrrrrrrrrrrrrrrrrMediaset şirketinde vergi kaçırdığı gerekçesiyle 4 yıl hapis cezasına mahkûm edilen eski Başbakan Silvio Berlusconi, bu mahkûmiyet yüzünden Senato’dan azledilmekle karşı karşıya.

Geçen hafta Berlusconi’nin azlini görüşmeye başlayan Senato komisyonunda bu akşam oylamaya gidilmesi planlanıyor.

Komisyondaki oylamada alınan kararın kesinleşmesi için Senato genel kurulunun da onayı gerekiyor.

Ancak Berlusconi’nin nihai kararı beklemeden İtalya’yı bir hükümet krizine sürüklemesinden endişe ediliyor.

Sağ-sol koalisyon hükümetinin ortağı olan Berlusconi’nin liderliğindeki Özgürlükçü Halk Partisi (PDL), Senato komisyonundan azil yönünde karar çıkması halinde hükümeti devirme tehdidinde bulundu.

Ayrıca bugün seçim yapılsa Berlusconi’nin partisi PDL’in geçen şubattaki seçimlere kıyasla oy kaybedeceği, dolayısıyla yeni bir hükümette etkili bir rol almasının güç olduğu belirlendi.

Berlusconi’nin bu anket sonuçlarından yola çıkarak, senatörlük koltuğunu korumak adına hükümet krizi yaratma tehdidinden vazgeçmiş olabileceği söyleniyor.

Siyaset ve medya kulislerinde konuşulan bir ihtimal de, Berlusconi’nin Senato’dan azledilmeyi beklemeden kendisinin istifa etmesi.

Hakkında onlarca dava açılan Silvio Berlusconi ilk nihai mahkûmiyetini Mediaset davasında almıştı.

Geçmişte, kendi çıkardığı af yasaları, zaman aşımı ve delil yetersizliği gibi sebeplerle ceza almaktan kurtulan Berlusconi’nin bu kez “yolun sonuna geldiği” yorumları yapılıyor.

Ancak eski Başbakan, “kendisi batarken tüm ülkeyi de beraberinde batırmaya çalışmakla” da suçlanıyor.

Ülkede yeni bir siyasi istikrarsızlığın yatırımcıları kaçırmasından, ekonomik kriz tedbirlerini uygulanamaz hale getirmesinden korkuluyor.

Dün İtalyan Temsilciler Meclisi’nde bir konuşma yapan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn de bu tehlikeye dikkat çekerek, “Ekonomik canlanma için siyasi istikrarın korunması şart” dedi.

13 Comments