Beş Ülke “Türk Akımı” Projesini İmzaladı

Türkiye, Macaristan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan, ‘Türk Akımı’ doğal gaz boru hattı projesine siyasi desteklerini bildiren bir deklarasyonu imzaladı.

nnnn

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dün yapılan Enerji Güvenliği toplantısına Türkiye’den AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias katıldı.

Beş ülke, Rusya doğal gazının Avrupa’ya sevkıyatının rotalarının çeşitlendirilmesini desteklediklerini belirtti.

Deklarasyon şimdilik, ülkelerin siyasi niyetlerini beyan etmeleri niteliğinde ve uygulama için henüz bir güvence oluşturmuyor. Bu girişime tam anlamıyla katılım ve uygulama için ilgili ülkelerin projeye ilgi gösteren firmalarının, ayrıntıları görüşmek üzere tekrar bir araya gelmeleri gerekecek.

Bakanlar düzeyindeki bir sonraki toplantı ise Temmuz ayında yapılacak.

Türk Akımı’nın ilk ayağının 2016 sonunda tamamlanması planlanıyor.
Macaristan Dışişleri Bakanlığı, beş ülke temsilcisinin düzenli toplantılar yapılması ve doğalgaz altyapısının geliştirilmesi için uzman grubunun oluşturulması konularında anlaştığını bildirdi. Grup, finansman, doğalgaz fiyatları ve kaynakları, üçüncü kişilerin erişimi konularına bakacak.

5 Comments