Beyaz Rusya Olağanüstü Döviz Kontrolünü Başlattı

001627_00000076625Belaru( Beyaz Rusya) Merkez Bankası, döviz alımı sırasında vatandaşlar ve şirketlerden yüzde 30’luk komisyon ücretinin alınması kararını verdi.

Merkez Bankası’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, ilgili kararın ülkede yabancı dövize artan talep ve başta Rusya olmak üzere komşu ülkelerdeki ekonomik durum nedeniyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, şirket ve bankaların borsada döviz alımı sırasında komisyon ödeyeceği, vatandaşların ise kredi kurumlarında komisyon ödeyeceği ifade edildi. Toplanan paranın devlet bütçesine aktarılacağı kaydedildi. Komisyonun hangi süre için uygulamaya konulduğu açıklanmadı.

Bu arada ihracatçı firmalar, şimdi döviz kazançlarının yarısını devlete satmak zorunda. Bankalara da Belarus rublesi cinsinden olan kredi portföyünü genişletmemeleri ve kredi sözleşmelerinde belirtilen dövizi değiştirmemeleri önerildi.

Belarus Merkez Bankası’nın açıklamasında, “Alınan tedbirler, Belarus rublesi mevduatlarının cazibesini artıracak, yabancı para için artan talep koşullarında döviz piyasasını dengeleyecek ve spekülatif eğilim artışını engelleyecektir” denildi.

37 Comments