Beyaz Saray, Biden’ın Fethullah Gülen’le İlgili Sözlerine Açıklık Getirdi

Stacy Adams

fffBeyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretinde Fethullah Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyaretinde Fethullah Gülen’in iade süreciyle ilgili söylediği sözlere açıklık getirdi.

Earnest’a günlük basın brifinginde, Biden’ın Ankara’da Fethullah Gülen hakkında söylediği, “keşke başka ülkede olsaydı” sözü ve “yeterli kanıt sunulması” dileğinin bir “dil sürçmesi” olup olmadığı, yönetimin bu sözlere katılıp katılmadığı soruldu.

Bu tür iade taleplerinin nasıl sonuçlandırılacağına ilişkin, hem Türkiye ile Amerika arasındaki suçluların iadesi anlaşması hem de ABD yasalarında belirtilen bir süreç bulunduğuna dikkati çeken Earnest,“Bence Biden’ın kastettiği şuydu: bu konu ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde biraz gerilim yarattı ve bu gerilim bir gecede çözülmeyecek çünkü bu sürecin ve kuralların takip edilmesi, anlaşmaya uyulması önemli” dedi.

Earnest, Amerikan yönetimi olarak, Türk hükümetine Gülen’in iadesi taleplerini esaslar temelinde değerlendirme sözü verdiklerini belirtirken, bu sözü icraatle de desteklerini söyledi ve ABD Adalet Bakanlığı heyetinin Türkiye’de Gülen’in iadesi konusunda temaslarda bulunmasını örnek gösterdi.

Earnest, Gülen’in iadesi konusunda kararın yönetim tarafından verilmeyeceğini, Türkiye’nin endişelerini anlasalar da takip edilmesi gereken bir yasal sürecin bulunduğunu sözlerine ekledi.

4 Comments

 • CI CI services Reply

  07 February 2021 at 11:06

  … [Trackback]

  […] Find More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/beyaz-saray-bidenin-fethullah-gulenle-ilgili-sozlerine-aciklik-getirdi/ […]

 • zortilonrel Reply

  07 February 2021 at 16:18

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thank you!

 • Plumbing Giant Fallston NC Reply

  15 February 2021 at 04:41

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/beyaz-saray-bidenin-fethullah-gulenle-ilgili-sozlerine-aciklik-getirdi/ […]

 • replica rolex submariner james bond Reply

  01 April 2021 at 15:38

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/beyaz-saray-bidenin-fethullah-gulenle-ilgili-sozlerine-aciklik-getirdi/ […]

Leave a Comment