Beyaz Saray İlk Kez Bir Transseksüeli İşe aldı Hemde Önemli Bir Görev İçin

LGBT hakları için büyük bir adım olarak nitelenen bir kararla, ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ilk kez bir transseksüeli Beyaz Saray’da çalışması için işe aldı.

tt
Raffi Freedman-Gurspan, Beyaz Saray’da insan kaynakları görevlisi olarak çalışacak. Böylece ilk kez transseksüel kimliğini gizlemeyen bir kişi, Beyaz Saray’da iş bulmuş oldu.

 
Obama’nın danışmanı Valerie Jarrett, Freedman-Gurspan’ın transseksüel hakları konusundaki görüşlerinin Obama yönetiminin duruşu ile örtüştüğünü vurgulayarak, “Raffi Freedman-Gurspan, Beyaz Saray’ın her zaman desteklediği liderlik özelliklerine sahip birisi” dedi. Freedman-Gurspan daha önce Transseksüeller için Eşit Haklar Ulusal Merkezi’nde danışman olarak görev yapmıştı.

 
Sivil toplum kuruluşu Gay-Lezbiyen Zafer Enstitüsü Başkanı Aisha Moodie-Mills, Beyaz Saray’ın kararını destekleyerek “Hükümetimiz ancak Amerikalıların gerçekte kim olduğunu kabullendiği zaman sağlıklı biçimde çalışabilir” dedi.

gg
Obama önceleri eşcinsel evliliğe karşı çıksa da 2012’de fikrini değiştirdiğini duyurmuş ve LGBT haklarını görev süresi boyunca öncelikli olarak ele alacağını söylemişti.

 

4 Comments