‘Beyaz Saray, Suriye’ye Yaptırım Tasarısını Engelledi’

esaddBeyaz Saray’ın ABD Kongresi’ndeki iki partinin desteğiyle hazırlanan ve Suriye’ye yönelik yaptırımları öngören yasa tasarısının oylanmasını ‘gizlice’ engellediği iddia edildi.

Washington Post’an Josh Rogin imzalı ‘Beyaz Saray Suriye’ye yaptırım tasarısını geciktirmek için gizlice çalıştı’ başlıklı haberde, Demokrat Parti yönetiminin Beyaz Saray’ın baskısına boyun eğdiği ve yasayı desteklemekten ‘şimdilik’ vazgeçtiği belirtildi.

‘TALEP ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ’NDEN GELDİ’

Rogin’e konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, Beyaz Saray’ın ‘zamanlaması doğru değil’ gerekçesiyle tasarının gündeme alınmaması konusunda ‘baskı yaptığını’ ve Demokrat vekillerin buna uymak zorunda kaldığını söylerken; üst düzey bir Kongre yetkilisi de erteleme talebinin ‘çok hassas bir noktada olan Suriye’de ateşkes sürecinin olumsuz etkilenmemesi gerekçesiyle’ Ulusal Güvenlik Konseyi’nden (NSC) geldiğini söyledi.
‘İLERLEME OLMAZSA TASARIYI YENİDEN GÜNDEME TAŞIYACAĞIM’

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyesi New York Senatörü Demokrat Eliot Engel ve Komite Başkanı California Senatörü Cumhuriyetçi Ed Royce tarafından hazırlanan ‘Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası’ adlı tasarı, Suriye yönetiminin işlediği iddia edilen savaş suçlarını konu alıyor ve Şam’a çeşitli yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

Tasarıyı kaleme alan vekil Engel, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ateşkesle ilgili ‘zamanlama’ gerekçesini haklı bulabileceğini, ancak eğer o konuda bir ilerleme olduğunu görmezse tasarıyı aynı şekilde yeniden Temsilciler Meclisi gündemine taşımak için elinden geleni yapacağını vurguladı.

2 Comments