Beyaz Saray: “Türk Halkının Yanındayız”

hhhhBeyaz Saray, Ankara’daki terör saldırısını bir kez daha kınarken, Türk hükümeti ve Türk halkının yanında oldukları mesajını verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, NATO müttefiki Türkiye’nin kendisini ve halkını savunma hakkını desteklerini belirtti.

ABD olarak Suriye içerisindeki siyasi kaosun bölgede istikrar bozucu etkilerinin olabileceği yönünde yıllardır uyarılarda bulunduklarına işaret eden Earnest, Ankara’daki saldırının da bunun son örneği olduğunu söyledi.

Earnest, IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye’nin bugüne kadar ortaya koyduğu işbirliğine değer verdiklerini kaydederek, “Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelemizde bugünkü kadar sorumluluk almasından önce de, Suriye sınırında görülen istikrarsızlığın ülke için iyi olmadığını söylüyorduk. Bu nedenle sınırın güvenlik altına alınması için Türklerle birlikte çalışmaktayız” diye konuştu.

Earnest, bu konuda hala yapılması gerekenler olduğunu ve bu zorlu zamanda Türklerin yanında yer almaya devam edeceklerini belirtti.

Saldırıdan PKK’nın mı sorumlu olduğunun sorulması üzerine Earnest, kimin sorumlu olduğu konusunda kesin bir neticeye ulaşmadıklarını ifade ederken, hem saldırıyla ilgili soruşturmalarda hem de ülkeyi gelecekte bu tür terör saldırılarından korumaya yönelik gerekli adımları atma çabalarında Türkiye’yi desteklediklerini yineledi.

VOA

 

99 Comments