İran Büyükelçiliğine Düzenlenen Bombalı Saldırıyı, El Kaide Üstlendi

BZbE0oVCIAAVKpQBeyrut’ta İran Büyükelçiliği yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıyı, El Kaide’ye bağlı Abdullah Azzam Tugayları’nın üstlendi

Lübnan’daki İran Büyükelçiliği yakınlarında iki ayrı patlama meydana geldi. Olayda 23 kişi hayatını kaybetti

Abdullah Azzam Tugayları saldırıya gerekçe olarak, Şii Hizbullah milislerinin Suriye’deki iç savaşa destek vermelerini gösterdi. Örgütün bir sözcüsünün, sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden, Lübnan’daki saldırının kendilerine bağlı iki intihar eylemcisi tarafından düzenlendiğini yazdı. Örgüt sözcüsünün ayrıca, Hizbullah milisleri Suriye’den çekilinceye kadar saldırıların devam edeceği uyarısında bulundu.

İran ise saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttuğunu açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marsieh Afcham, “Bu insanlık dışı eylemi kınıyoruz ve bu eylemden Siyonistleri ve onların işbirlikçilerini sorularını tutuyoruz” açıklamasını yaptı. Afcham patlamada İran’ın Beyrut’ta görevli Kültür Ataşesi’nin aldığı yaralar sonucu hayatını kaybettiği haberlerinin doğru olmadığını ve Kültür Ataşesi İbrahim Ansari’nin yaralı ama hayatta olduğunu kaydetti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun partisinden milletvekili Zahi Hanegbi ülkesinin saldırılarla ilgisi olmadığını açıkladı.

 

14 Comments