Bill Gates Geleceğin 3 Mesleğini Açıkladı

Microsoft’un kurucusu, milyarder iş adamı Bill Gates, gelecek yıllarda iş dünyasında en çok talep göreceğini düşündüğü 3 çalışma alanını; fen bilimleri, matematik ve ekonomi olarak açıkladı. Sosyal platform LinkedIn’in yöneticisi Daniel Roth’a konuşan girişimci, “Mutlaka kod yazmanız gerekmiyor fakat mühendislerin neler yapabildiklerini ve ne yapamayacaklarını anlamanız gerekiyor” dedi.

Yapay zekâ, robot bilimi, nanoteknoloji, 3D baskı, genetik ve biyoteknoloji gibi alanların gelişimi ile birlikte önümüzdeki 4 yıl içerisinde yalnız iş modellerinde değil işgücü piyasasında da yaygın değişim olacak.Bazı meslekler ortadan kalkacak. 7.1 milyon iş kaybı yaşanacak, 2.1 milyon yeni iş üretilecek.

Bill Gates, geçen günlerde temiz enerji üretmenin yeni yollarına yatırım yapmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek hedefiyle yola çıkan 1 milyar dolarlık bir fonun başına geçeceğini açıkladı.

Fonu yönetecek vakfın üyeleri arasında Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Alibaba’nın kurucusu Jack Ma gibi yatırımcılar bulunuyor.

9 Comments