Binlerce Mahküm Serbest Kalıyor

Russian President Putin speaks at a news conference after an EU-Russia Summit in BrusselsAlmanya’ya karşı Sovyetlerin 2. Dünya Savaşında kazandığı zaferin 70. yıldönümü dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 60 bin mahkum için genel af çıkarmak istiyor. Kreml’den yapılan açıklamada Putin’in bunun için gerekli olan bir kanun tasarısını Parlamentoya sunduğu bildirildi. Kanun kabul edilirse Rusya’daki toplam mahkumların yüzde 10’u cezalarını doldurmadan serbest bırakılacak.

Genel af, ayrıca cezaları tecil edilmiş 200 bin kişiyi daha kapsıyor, ancak cinayet veya terör gibi ağır suç işleyenler genel afın dışında tutuluyor.

Kreml İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Michail Fedotov, Putin’in kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Af kapsamında rejim karşıtı Alexej Navalny’nin de serbest bırakılması bekleniyor. Navalny, geçen yılın sonunda yargılanarak, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış, cezası tecil edilmişti. Interfax haber ajansı tarafından verilen haber, henüz Rus Parlamentosu Komisyon görevlisi Pavel Kraşeninnikov tarafından onaylanmadı.

16 Comments