Binlerce Polis Başkan Konuşurken Protesto İçin Sırtını Döndü

rtr4jdqzbABD’nin New York kentinde öldürülen New York Polis Teşkilatı polislerinden Rafael Ramos’un cenaze törenine, ABD genelinden yaklaşık 20 bin polis katıldı.

2011’den beri kentte görevdeyken öldürülen ilk polisler olan Ramos ve meslektaşı Wenjian Liu; siyahlara yönelik polis şiddetinin intikamı amacıyla infaz edilmişti. Siyah saldırgan Ismaail Brinsley intihar etmiş;

 
Ülkenin genelinde siyahları öldüren beyaz polislerin cezasız kalmasına yönelik protestoların yoğunlaşmasının intikam cinayetine zemin hazırladığı öne sürülmüştü. NYPD içerisinde, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun göstericileri destek verdiği yönündeki inanç kalabalık cenazede gerilime dönüştü.

 
Queens’teki Christ Tabernacle kilisesi içinde konuşma yaptığı sırada alkışlanan De Blasio’nun görüntüsünün yansıtıldığı duvarın önündeki yüzlerce polis aynı anda sırtının döndü. New York’taki polis sendikası yetkilileri daha önce yaptığı açıklamada ise De Blasio’nun polis cenazelerine katılmamasını istediklerini belirtirken, belediye başkanına karşı ağır eleştirilerde bulunmuştu.

 

 

5 Comments

Leave a Comment