Bir Gün Boyunca Tuvaletini Tutana 1 Dolar Prim!

pee1ABD’de de  WaterSaver Faucet isimli su ürünleri firması eğer işçiler 1 gün boyunca tuvaleti kullanmazsa 1 dolar prim veriyor. İşçilerin günlük tuvalet mola hakkı 5 dakikayken firma ayrıca 19 çalışanına da ‘Tuvalette fazla kaldıkları’ gerekçesiyle soruşturma açtı.

ABD’deki WaterSaver Faucet firmasında örgütlü Teamsters sendikası üyeleri firmalarındaki enteresan bir cezadan şikayetçi oldular. Huffington Post’un haberine göre işçilerin haftada sadece 30 dakika tuvalette geçirme hakları bulunuyor. Bu 1 iş günü için sadece 5 dakika tuvalette kalma hakkına tekabül ediyor. Firma çalışanların kullandıkları tuvalete koyduğu bir ölçüm sistemiyle çalışanların tuvalette ne kadar zaman geçirdiklerini kontrol ediyor.

Firmadaki 19 çalışan fazladan tuvalette kaldıkları için haklarında disiplin soruşturması açıldı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan firma sahibi Steven Kersten işçilerin 10 dakika sabah arası, 30 dakika öğlen yemeği arası ve 15 dakika da öğleden sonra molaları bulunduğunu belirtti. Kersten öte yandan bu molaların aşılmasından dolayı mayıs ayında 120 saat iş kaybı olduğunu iddia etti.

Kersten işçilerin gün boyu tuvalet kullanmadıkları durumda günde 1 dolarla ödüllendirdiklerini söyledi.

46 Comments