BM’de Aradığını Bulamayan Rusya Çılgına Döndü: ‘kabul edilemez’

rrrrRusya’nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gündemine acil olarak getirdiği, ‘Türkiye’nin, Suriye’deki, olası bir kara harekatının durdurulması ve bu girişimlerinin şiddetle kınanması’ tasarısı için Konsey üyeleri arasında bir uzlaşmaya varılamayınca Rusya eleştridozunu en üst seviyeye çıkardı. .Kremlin, Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik top atışı düzenlemesini ‘kabul edilemez’ olarak niteledi.

Kremlin, Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik top atışı düzenlemesini ‘kabul edilemez’ olarak niteledi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilere verdiği telekonferansta “Rusya, genel itibarıyla Türk otobüslerinin Suriye topraklarına bombardıman düzenlemesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor” diye konuştu.

Rusya’nın yaşananlardan endişeli olduğunu belirten sözcü, “Bu tarz eylemler iki ülke sınırındaki gerilimi tırmandırıyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, daha önce Türkiye’nin Suriye’yi bombalamasını ‘hukuksuzluk‘ olarak değerlendirmişti.

24 Kasım 2015’te Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi iki ülke arasındaki gerilimi artırmış, Rusya Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamaya başlamıştı. Suriye konusundaki anlaşmazlık nedeniyle iki ülke arasındaki karşılıklı suçlamalar sürüyor.

7 Comments